XGRID تکنولوژی

پیاده سازی سیستم های توزیع شده

ساخت ابرکامپيوترترين ابرکامپيوتر دنيا

ابرکامپيوتر K computer که به‌صورت مشترک توسط کمپاني فوجيتسو و موسسه تحقيقاتي RIKEN ساخته شده، موفق به کسب عنوان قدرتمندترين ابرکامپيوتر دنيا در ليست TOP500 شد.

به گزارش ايسنا، در ليست TOP500، رتبه‌ها و جزئيات 500 ابرکامپيوتر برتر دنيا اعلام مي شود. اين پروژه از سال 1993 آغاز شده است و اين ليست دو بار در سال (ژوئن و نوامبر) به روز و منتشر مي‌شود.

K computer هنوز در مرحله نيم ساخته قرار دارد و پيکربندي آن به طور مشترک توسط اين دو کمپاني در حال توسعه است. اين ابرکامپيوتر از 672 قفسه (computer rack) تشکيل شده است.

در پروژه TOP500 براي مقايسه عملکرد ابرکامپيوترها از برنامه تست LINPACK استفاده مي‌شود که سرعت پردازنده‌ها را بر اساس واحد petaflops اندازه مي‌گيرد و اين ابررايانه با کسب عملکرد 8162 پتافلاپس موفق شده است تا در صدر اين ليست جاي بگيرد.

علاوه بر اين، اين سيستم با درصد بازده محاسباتي 93درصد، از اين نظر نيز استاندارد بالايي را نشان داده است. از ماه ژوئن 2004 که يک ابرکامپيوتر ژاپني به نام "Earth Simulator” توانست رتبه اول را در ليست TOP500 کسب کند، اين اولين بار است که مجددا يک ابرکاپيوتر ژاپني ديگر موفق به کسب چنين افتخاري شده است.

گفتني است RIKEN، شريک سازنده اين ابرکامپيوتر با فوجيتسو درواقع يک موسسه تحقيقاتي ژاپني در زمينه علوم طبيعي است که در سال 1917 پايه گذاري شده است. بودجه سالانه اين موسسه 800 بيليون ين است که تماما توسط دولت ژاپن تامين مي‌شود و در حال حاضر 3000 دانشمند در آن مشغول به کارو در 7 کمپ در ژاپن مستقرند.

کمپاني فوجيتسو شرکتي پيشرو در ارايه راه حل‌هاي پيشرفته و حرفه‌يي به تجارت‌ها و کمپاني‌هايي است که بر پايه ICT در بازارهاي جهاني کار مي‌کنند. اين شرکت در حال حاضر در بيش از 70 کشور دنيا در حال فعاليت و داراي بيش از 170 هزار نيروي کار جهت حمايت و ارايه خدمات به مشتريان است.

فوجيتسو هم‌چنين جهت طراحي و توليد محصولات خود ترکيبي از متخصصان سيستم‌ها و خدمات IT و محصولات ارتباطي و محاسباتي را به وجود آورده است که اين ترکيب باعث مي شود کمپاني بتواند ارزش افزوده‌اي را از طريق محصولات با کيفيت به مشتريان خود ارايه کند.

منبع : http://www.tabnak.ir


+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم تیر 1390ساعت 11:22 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

پروژه ابررایانه، برگ زرینی در تقویم فناوری

مرکز پردازشهای فوق سریع دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره برداری رسید و با توجه به اینکه 500 ابررایانه اول دنیا معرفی شده‌اند این ابررایانه کشورمان در رتبه 108 قویترین ابررایانه‌های دنیا قرار می‌گیرد. به این ترتیب نام ایران در زمره چند کشور قوی سازنده کامپیوترهای سریع ثبت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابررایانه امیرکبیر با بیش از 20 سال تجربه در طراحی سیستم‌های کامپیوتری سریع و ابررایانه‌ها صبح امروز چهارشنبه افتتاح می‌شود. این پروژه با سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اوایل سال 88 آغاز شد. این سیستم با مشارکت دانشکده‌های برق و کامپیوتر این دانشگاه با مدیریت دکتر سیداحمد معتمدی و دکتر محمدکاظم اکبری طراحی و ساخته شده است.

این ابررایانه دارای ریزپردازنده‌ای با 288 عدد گره پردازشی با طراحی همگن و دارای بیش از 4 هزار و 600 هسته پردازشی است.

جمع قدرت محاسباتی این ابررایانه 89 میلیارد عملیات در ثانیه است که شامل 5 /42 ترافلاپس پردازنده‌های اصلی و 5 /46 ترافلاپس پرازنده‌های کمکی است.

با توجه به اینکه 500 ابررایانه اول دنیا معرفی شده‌اند این ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه 108 قوی‌ترین ابررایانه‌های دنیا قرار می‌گیرد. به این ترتیب نام ایران در زمره چند کشور قوی سازنده کامپیوترهای سریع در دنیا ثبت می‌شود چرا که این سیستم حتی بدون در نظر گرفتن پردازنده‌های کمکی نیز در بین 500 ابررایانه اول دنیا قرار خواهد گرفت.

شبکه ارتباطی این ابررایانه با سرعت 40 مگابیت در ثانیه عمل می‌کند و حجم حافظه اصلی آن به بیش از 9 ترابایت می‌رسد. ظرفیت ذخیره سازی فعلی آن نیز 160 ترابایت (هزار میلیارد بایت) است.

این ابررایانه قابلیت اتصال به شبکه ابررایانش ملی (گرید) را دارد و می‌تواند نظارت یکپارچه بر اجزای سخت افزاری و سخت افزاری داشته باشد.

این مرکز پردازش فوق سریع همچنین قابلیت ارائه خدمات به دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز صنعتی کشور را دارد و در آینده نزدیک دامنه آن به کلیه مراکز علمی منطقه نیز گسترش می‌یابد.

این ابررایانه همچنین قادر است مسائل عملی و مهندسی را که نیاز به محاسبات قوی و پیچیده دارد حل کند به همین دلیل از آغاز طراحی این سیستم یک تیم متخصص بر روی پیاده سازی نرم افزارهای مورد نیاز مراکز عملی و دانشگاهی و همچنین بخش صنعت فعالیت می‌کنند به طوری که تا کنون بیش از 60 نرم افزار کاربردی مانند نرم افزارهای مهندسی، نرم افزارهای دینامیک مولکولی، نرم افزارهای ERPو CRN، نرم افزارهای RENDERINGو نرم افزارهای پایگاه داده‌ها بر روی این سیستم نصب شده است.

تفاوت ابررایانش دانشگاه صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان

* قدرت محاسباتی ابررایانه دانشگاه امیرکبیر 25 درصد قوی‌تراز دانشگاه صنعتی اصفهان است به گونه‌ای که قدرت پردازش در ابررایانه امیرکبیر 5/42 ترافلاپس و در ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان 34 ترافلاپس است.

* تعداد گره‌های ابررایانه دانشگاه امیرکبیر 288 عدد را طراحی همگن ولی ابررایانه صنعتی اصفهان طراحی ناهمگن با تعریف کلاستر ناسازگار و باعث کاهش کارایی می‌شود.

* حجم حافظه اصلی ابررایانه امیرکبیر 216/9 ترابایت و در دانشگاه اصفهان 5/7 ترابایت است که سیستم امیرکبیر 22 درصد بیشتر از اصفهان است.

* ظرفیت ذخیره سازی فعلی سیستم امیرکبیر بیش از 160 ترابایت و در سیستم دانشگاه صنعتی اصفهان 30 ترابایت است.

* قدرت محاسباتی در سیستم دانشگاه صنعتی امیرکبیر با احتساب پردازشگر کمکی (GPU) برابر 163 ترافلاپس دقت ساده و 5/46 ترافلاپس دقت مضاعف است که این میزان در سیستم دانشگاه صنعتی اصفهان برابر 32 ترافلاپس دقت مضاعف یا ساده نامعلوم است. سیستم امیرکبیر در پردازشگر کمکی بیش از 45 درصد بیشتر از دانشگاه صنعتی اصفهان است.

* مجموع قدرت محاسباتی سیستم امیرکبیر 89 ترافلاپس و رتبه 108 جهانی و قدرت محاسباتی دانشگاه صنعتی اصفهان 66 ترافلاپس و در صورت همگون بودن رتبه 160 جهانی را کسب می‌کند. به عبارت دیگر قدرت پردازش سیستم امیرکبیر بیش از 34 درصد بیشتر از دانشگاه صنعتی اصفهان است.

* مدیریت سیستم امیرکبیر به صورت ابرمختلط (HIBRID CLUB) و از طریق پرتال تحت وب طراحی شده است.

* بهینه سازی منابع سیستم با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی انجام می‌شود.

* سیستم دانشگاه امیرکبیر قابلیت اتصال به شبکه ابررایانش ملی را دارد.

* ابررایانه دانشگاه امیرکبیر امکان نظارت یکپارچه بر اجزای سخت افزاری و نرم افزاری را دارد. ضمن آنکه بیش از 60 نرم افزار کاربردی بر روی آن نصب شده است.

منبع : http://www.tabnak.ir


+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 3:8 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

نخستين ابررايانه قابل انطباق جهان

نخستين ابررايانه قابل انطباق جهان

سريع‌ترين و قدرتمندترين ابررايانه جهان با نام Novo-G در دانشگاه فلوريداي ايالات متحده امريکا راه‌اندازي شد.

به گزارش «اعتماد»، قسمت اول نام اين ابررايانه از واژه‌اي لاتين به مفهوم «ايجاد تغيير» برگرفته شده و قسمت دوم آن از واژه Genesis به مفهوم قابل انطباق و به منظور شرح توانايي رايانه‌اي با توانايي بازسازماندهي مدارهاي داخلي براي انطباق با دستور ارائه شده انتخاب شده است.

«آلن جرج» پروفسور مرکز بنياد علوم ملي محاسبات رايانه‌اي قابل انطباق با عملکرد بالا در دانشگاه کاليفرنيا (NSF) معتقد است اين ابررايانه مي‌تواند با محدوده اطلاعات دريافت شده از ماهواره‌هاي فضايي تا ديگر ابررايانه‌ها در ارتباط بوده و پردازش آنها را بر عهده داشته باشد. به گفته وي Novo-G فناوري بسيار قدرتمند و در عين حال پيچيده است و به همين دليل نبايد امکان استفاده از چنين سيستمي تنها در انحصار متخصصان قرار گيرد.

به گفته متخصصان استفاده از رايانه‌هاي رايج براي پردازش حجم عظيمي از اطلاعات بدون توجه به نوع درخواست کاربر، نيازمند فضا و انرژي بسياري خواهد بود. در عين حال رايانه‌هاي خاص به گونه‌اي ساخته مي‌شوند تا تنها بتوانند وظايف ثابت و تعيين شده‌اي را به انجام برسانند و از هيچ انعطاف پذيري عملياتي برخوردار نيستند.

اما استفاده از رايانه‌هاي قابل انعطاف مي‌تواند بهترين عملکرد و نتيجه را در هر زمينه تحقيقاتي و پردازش اطلاعات به وجود آورد. اين به آن دليل است که اين رايانه‌ها مي‌توانند مدارهاي داخلي خود را مشابه آجرهاي بازي لگو بازسازماندهي کنند تا ساختار داخلي خود را با نياز موجود براي انجام دستور ارائه شده انطباق دهند.

سرعت عملياتي اين رايانه‌ها نسبت به رايانه‌هاي رايج 10 تا 100 بار سريع تر است در حالي که ميزان انرژي مورد استفاده آنها 10 بار کمتر از ديگر رايانه‌ها است. به گزارش مهر با وجود اينکه ابررايانه Novo-G عملکرد خود را به اثبات رسانده است رايانه‌هاي قابل انطباق در مرحله تحقيقاتي باقي مانده‌اند و استفاده از آنها براي بسياري از کاربران پيچيده و دشوار به شمار مي‌رود. يکي از اصلي ترين اهداف موسسه NSF بهبود دادن فناوري رايانه‌هاي قابل انطباق و افزايش ميزان دسترسي به اين رايانه‌ها براي کاربران مختلف اعلام شده است.

منبع : http://tabnak.ir

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم مرداد 1388ساعت 7:11 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابرکامپیوتر 20 پتافلاپي آمد

ابرکامپیوتر 20 پتافلاپي آمد

سازندگان ابرکامپیوترها سال‌هاست بر سر ساخت قوی‌ترین کامپیوتر جهان رقابت می‌کنند

ولی سرانجام شركت آي‌بي‌ام (IBM) در روز 15 بهمن، قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان به نام Sequoia را معرفی کرد. این ابرکامپیوتر 20 برابر قوی‌تر از کامپیوتر رکورددار قبلی است.

Sequoia توانایی انجام 20 کوادریلیون (1015) محاسبه در هر ثانیه (20 پتافلاپ) را خواهد داشت. این مقدار تقریباً معادل قدرت محاسبه بیش از 2 میلیون لپ‌تاپ ساده است.

بیش از 1.6 میلیون قطعه در این کامپیوتر، سرعتی به مراتب بالاتر از ابر کامپیوتر 1.1 پتافلاپی Blue Gene/L را به Sequoia می‌دهد.

این ابر کامپیوتر به سفارش وزارت انرژی آمریکا ساخته شده‌است و انتظار می‌رود که تا سال 2012 در لابراتوار ملی لاورنس لیورمور در کالیفرنیا نصب و راه‌اندازی شود. این لابراتوار بزگترین مرکز تحقیقات انرژی هسته‌ای، حفاظت از محیط زیست و مسائل اقتصادی مرتبط با انرژی است.

Sequioa به همراه کامپیوتر دیگری به نام Dawn در این لابراتوار برای شبیه سازی چرخه تولید انرژی از سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توانایی ابر کامپیوترها در رسیدن به سرعت‌های بسیار بالا مدیون استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته و ارزان توسط دانشمندان است. سرعت محاسبه یک تریلیون در هر ثانیه در علوم کامپیوتر به ترافلاپ (TeraFlop) معروف است و اولین کامپیوتری که رکورد این سرعت را شکست محصول سال 1996 می‌باشد.

دو سال پیش، کامپیوتر 59 میلیون دلاری ساخت شرکت سان مایکروسیستم به نام Constellation به سرعت 421 تریلیون محاسبه در هر ثانیه رسید.

شركت آي‌بي‌ام همچنین خبر داده‌است که نسل بعدی ابرکامپیوترها به محدوده سرعت اکسافلاپ (Exaflop) یا 1018 محاسبه در هر ثانیه خواهد رسید.

منبع : http://tabnak.ir

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1387ساعت 3:54 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ساخت سریع ترین رایانه جهان در آمریکا

ساخت سریع ترین رایانه جهان در آمریکا

دانشمندان آمریکایی در آزمایشگاه دولتی اسلحه «لوس آلاموس»، موفق به ساخت پر شتاب ترین کامپیوتر جهان موسوم به «رودرانر» شده‌اند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری آفتاب، این رایانه توانایی انجام 1000 تریلیون عملیات در ثانیه را داراست.

دانشکده انرژی موسسه IBM روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود که این کامپیوتر قرار است برای یاری به برنامه ملی جمع آوری سلاح های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

«سمیوئل بادمن» سخنگوی دانشکده انرژی در این باره اظهار داشت: « این کامپیوتر موسوم به رودرانر ( roadrunner )همچنین قرار است برای یافتن پاسخ برای مشکلات انرژی جهانی و گشودن درهای تازه به سوی دانش در پژوهش های بنیادی به کار گرفته شود.

منبع : http://www.aftabnews.ir/vdcdk50ytx095.html

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم مرداد 1387ساعت 10:49 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابر رايانه به تشخيص پوکي استخوان کمک مي کند

ابر رايانه به تشخيص پوکي استخوان کمک مي کند
 
تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): دانشمندان سوييسي از دستاورد جديدي در شبيه سازي ابر رايانه اي خبر دادند که مي تواند تا اندازه زيادي به تشخيص و درمان پوکي استخوان کمک کند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، در حاليکه پوکي يا کاهش تراکم استخوان همراه با افزايش خطر شکستگي معمولا در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شود، محققان "موسسه فناوري سوييس" و " آزمايشگاه تحقيقاتي IBM زوريخ" گفتند، تنها در چند دقيقه جامع ترين شبيه سازي ساختارهاي استخواني انسان را نشان دادند.
دانشمندان گفتند که دستاورد آنها مي تواند به ساخت ابزارهاي باليني بهتري براي تشخيص و درمان عارضه پوکي استخوان منجر شود که شايع ترين بيماري استخواني است .
IBM همچنين در بيانيه اي اعلام کرد: با اين شبيه سازي ها محققان مي توانند نوعي "نقشه حرارتي " پويا از استحکام استخوان تهيه کنند که دقيقا نشان مي دهد کجا ساختار استخوان آسيب مي بيند و احتمالا چه باري موجب شکستگي مي شود.
برپايه اين بيانيه، از چنين شبيه سازي هاي قوي مي توان مرتب در توموگرافي هاي آتي رايانه اي استفاده کرد و اين شبيه سازي ها توانايي پزشکان را براي تجزيه و تحليل خطر شکستگي ها افزايش مي دهد و از اين رو موجب بهبود درمان مي شود.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم تیر 1387ساعت 11:15 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

پژوهشگران ژاپني تجهيزات نويني براي سوپر رايانه نسل آينده ساختند

پژوهشگران ژاپني تجهيزات نويني براي سوپر رايانه نسل آينده ساختند

توكيو - پژوهشگران وابسته به دانشگاه صنعتي توكيو و شركت الكترونيكي ان .

ايي .سي موفق به ساخت تجهيزات نويني شدند كه وجود آن براي ساخت سوپر رايانه‌هاي نسل آينده ضروري است .

به گزارش ايرنا، روزنامه ژاپني نيهون كيزاي نوشت: كار ين تجهيزات ساخته شده ، پيوند دادن مدارهاي ال. اس. آي رايانه به يكديگر با استفاده از سيگنال‌هاي نوري است .

پژوهشگران در جريان يك آزمايش موفق شدند،با بهره‌گيري از اين تجهيزات كه اندازه آن ‪ ۱۰‬سانتيمتر مربع است ، در هر ثانيه ‪ ۲۵‬گيگا بيت اطلاعات ارسال كنند.

اين براي نخستين بار در جهان است كه با اين شتاب فراوان اطلاعات در داخل رايانه ارسال مي‌شود.

به نوشته اين روزنامه، دولت ژاپن برنامه ريزي كرده است تا سال ‪۲۰۱۰‬ ميلادي سوپررايانه نسل آينده‌اي را بسازد كه در هر ثانيه بتواند ‪ ۱۰‬پتا بار محاسبه انجام دهد و احتمال اين وجود دارد كه از اين دستاورد نوين پژوهشگران دانشگاه صنعتي توكيو و شركت ان .ايي .سي در آن استفاده شود.

هر پتا برابر با هزار تريليون است .


منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-152/8612295360091731.htm

 

+ نوشته شده در  جمعه دوم فروردین 1387ساعت 3:15 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر اروپا ساخته می‌‌شود

بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر اروپا ساخته می‌‌شود

انی که این ابرکامپیوتر تکمیل شود، سرعت اینترنت، سرعت انتقال اطلاعات و... در بریتانیا سریع‌تر از تمام کشورهای اروپایی خواهد شد.

دولت بریتانیا با کمک مالی 52 میلیون پوندی اعلام کرد که قصد دارد بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر خود را بیش از پیش تقویت کند. زمانی که این ابرکامپیوتر تکمیل شود، سرعت اینترنت، سرعت انتقال اطلاعات و... در بریتانیا سریع‌تر از تمام کشورهای اروپایی خواهد شد.
بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر بریتانیا که قرار است نام آن Terascale Resource یا Hector باشد به موسسه تحقیقاتی مجلس بریتانیا تعلق دارد.
این ابرکامپیوتر می‌تواند محاسبات مختلف از تغییرات آب و هوایی تا تشخیص ساختار اتمی را با سرعتی بسیار بالا انجام دهد.
بر اساس گزارشات منتشر شده، سرعت بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر اروپا به 100 ترافلاپ می‌رسد و قادرست در هر ثانیه بیش از 100 تریلیون محاسبه را انجام دهد که این رقم 100 هزاربار سریع‌تر از سرعت محاسبه در کامپیوترهای معمولی است.
دولت بریتانیا بر این باور است كه راه‌اندازی بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر این کشور می‌تواند به عنوان گام مهمی برای توسعه جامعه اطلاعاتی در این منطقه محسوب شود.
کشور بریتانیا در حال حاضر از دو ابرکامپیوتر استفاده می‌کند که در این میان کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با ساخت ابرکامپیوتر جدید، هردوی آنها برای همیشه بازنشست خواهند شد.
به گفته مسئولین، یکی از ابرکامپیوترهای کنونی بریتانیا که CSAR نام دارد و در دانشگاه منچستر به سر می‌برد ژوئن سال جاری برکنار می‌شود و این در حالی است که ابرکامپیوتر قدرتمندتر با نام HPCx که زیر نظر متخصصان دانشگاه ادینبورگ کار می‌کند تا دسامبر سال 2008 به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
 
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 9:14 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

جگوار 54 هزار ميليارد محاسبه‌ي رياضي را در يك ثانيه انجام مي‌دهد

جگوار 54 هزار ميليارد محاسبه‌ي رياضي را در يك ثانيه انجام مي‌دهد

به گفته‌ي متخصصان رايانه، اين ابر رايانه پنجمين ابر رايانه‌ي قدرتمند جهان و مطمئنا سريع‌ترين دستگاه علم باز در آمريكا است، اين ابررايانه كه "جگوار" نام گرفته است؛ پيش از آن كه سرعت آن ارتقا داده شود، در رتبه‌ي سيزدهمين قدرتمندترين ابر رايانه‌هاي جهان قرار داشت.

هم اكنون قدرتمند‌ترين ابر رايانه‌ي جهان IBM Blue Gene است كه شش برابر جگوار سرعت عملكرد بيشتري دارد و مي‌تواند 324 هزار ميليارد محاسبه‌ي رياضي را در مدت يك ثانيه انجام دهد.
 
 
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 9:13 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابرکامپیوترها پرواز می‌کنند!

ابرکامپیوترها پرواز می‌کنند!

سازمان فضایی آمریکا(ناسا) قصد دارد با سرمایه‌گذاری فراوان یک ابرکامپیوتر را به فضا ارسال کند.

این مرکز با استفاده از چندین متخصص و کارشناسان قصد دارد ابرکامپیوتر مخصوص خود را هفتم آگوست به فضا پرتاب کند.
اقدامات ناسا برای سیم‌کشی‌های فضایی و راه‌اندازی شبکه‌های اطلاعاتی فضایی تاکنون خسارات سنگینی را به این سازمان وارد آورده است.
بر اساس گزارشات منتشر شده در نشریات تخصصی Aviation Week و Space Technology، ناسا قصد دارد تا پایان سال آینده یک ابرکامپیوتر دیگر را نیز از شرکت کامپیوتری IBM خریداری و آن را به فضا پرتاب کند.
هنوز اخباری در مورد قیمت ابرکامپیوترهای فضایی ناسا منتشر نشده است.
 

منبع : http://www.ict-khz.com


 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 9:10 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

امارات ابركامپيوتر جديد ساخت

امارات ابركامپيوتر جديد ساخت

مركز آموزش و تحقيقات عالي امارات متحده عربي يك ابركامپيوتر جديد راه‌اندازي كرد.

اين ابركامپيوتر كه ساختار آن بر پايه سيستم Blue Gene ساخت IBM طراحي شده، قابليت تحقيق و پژوهش در منطقه را تا چندين برابر افزايش مي‌دهد.
صنايعي از قبيل نفت، گاز، بانكداري و ... مي‌توند از اين ابر كامپيوتر استفاده كنند. توان اين ابركامپيوتر محاسبه 7/5 ترابايت محاسبه در ثانيه است.


منبع : http://www.itna.ir

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند 1386ساعت 9:6 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

استاد ايراني دانشگاه واشنگتن ابر رايانه اي استثنايي طراحي كرد

استاد ايراني دانشگاه واشنگتن ابر رايانه اي استثنايي طراحي كرد

دكتر بهروز شيرازي، استاد و پژوهشگر ايراني دانشگاه واشنگتن با همكاري دستيارانش موفق به طراحي ابررايانه XMT براي شركت CRAY شد.
    به گزارش ايسنا، اين ابررايانه منحصر به فرد در تحقيقات و برنامه هاي محاسبه اي كه مستلزم پردازش انبوهي گسترده از داده ها و اطلاعات است، استفاده خواهد شد.
    دكتر شيرازي، رييس دانشكده مهندسي برق و علوم رايانه دانشگاه واشنگتن در اين باره گفت: اين سيستم همچنين براي محققان در دانشگاه واشنگتن در دسترس خواهد بود و فرصت ها را براي همكاري هاي علمي و اكتشافي افزايش خواهد داد.
    وي خاطر نشان كرد: اين سيستم اساسا يك معماري رايانه اي جديد براي حل مشكلات چالشي بزرگ ارائه مي كند.
    شيرازي تاكيد كرد: ابررايانه XMT شركت جهاني CRAY يك كاتاليزور براي تقويت و گسترش همكاري بين محققان اين شركت، آزمايشگاه ملي نورث وست پاسيفيك و نيز محققان دانشگاه واشنگتن خواهد بود.
    اين سيستم قرار است در سال 2008 تا سطح يك سيستم توليدي ارتقا پيدا كند.
    شركت ساخت ابررايانه هاي CRAY نيز در اين رابطه اعلام كرد كه XMT داراي يك معماري چند رشته اي گسترده و منحصر به فرد و حافظه بزرگ جهاني است و براي كاربردهايي طراحي شده كه مستلزم دسترسي به ترابيت هايي از داده هاي چيده شده در يك الگوي غيرقابل پيش بيني مانند كشف، هوش تجاري و تحليل هاي انرژي است.
    گفتني است، دكتر شيرازي و همكارانش همچنين از سال گذشته با دريافت اعتباري پژوهشي بالغ بر 6.1 ميليون دلار از سازمان فضايي ناسا، تحقيقات گسترده اي را در خصوص طراحي و ساخت حسگرهاي جديد با قابليت بهره گيري در نقاطي همچون آتش فشان ها و همچنين سطح سياره مريخ آغاز كرده اند. به گفته آنها يكي از اهداف مهم اين پروژه طراحي الگوريتمي است تا ميزان مصرف انرژي به حداقل برسد.
    از نكات مهم ديگر پروژه اين است كه قرار است تا از اين حسگرهاي ويژه طي يك هماهنگي جهاني با سيستم موقعيت ياب جهاني موسوم به (GPS) جهت دريافت اطلاعات دقيق رفتارهاي غير عادي در محيط هاي همچون آتش فشان ها استفاده شود.

منبع : روزنامه كيهان > شماره 18931

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اسفند 1386ساعت 7:59 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

راه اندازي يك ابر رايانه با دوچرخه

راه اندازي يك ابر رايانه با دوچرخه

10 دانشجوي موسسه تكنولوژي ماساچوست (ام آي تي) موفق شدند انرژي موردنياز يك ابر رايانه را به مدت 20 دقيقه تنها با حركت پدال دوچرخه تامين كنند.
    گروهي از دانشجويان «ام آي تي» در بوستن آمريكا توانستند جريان الكتريكي لازم براي عملكرد يك ابر رايانه را به مدت 20 دقيقه تنها با حركت پدال دوچرخه تامين كنند و به اين ترتيب نام خود را در كتاب ركوردهاي جهان، گينس به ثبت برسانند.
    براساس گزارش Register، راز موفقيت اين ابر رايانه در فعال شدن با نيروي انسان، در مصرف كم اجزاي رايانه اي آن است.
    در حقيقت اين رايانه «ام آي تي» كه براي اين آزمايش مورد استفاده قرار گرفت، يك سيستم SiCortex SC648 بر پايه سيستم عامل لينوكس با 648 واحد «سي پي يو» يك ترابايت حافظه و نياز به 1200 وات انرژي است.
    اين سيستم مي تواند هر شش «سي پي يو» را تنها با مصرف 8 وات انرژي مورد استفاده قرار دهد. اين درحالي است كه نوت بوكهاي موجود در بازار به طور طبيعي 100 وات انرژي مصرف مي كنند.
    يك دوچرخه مي تواند انرژي موردنياز براي فعاليت يك رايانه قابل حمل عادي را به مدت 20 دقيقه تامين كند، به اين 10 دانشجو 15 ژانويه آينده يك جايزه 5 هزار دلاري و يك دوچرخه براي هريك از آنها اعطا مي شود.

منبع : روزنامه كيهان > شماره 19021


    

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اسفند 1386ساعت 7:49 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

سامانه ی ابر پردازشگر فیزیک دانشگاه اصفهان ( ابرپردازشگر خوارزمی )

سامانه ی ابر پردازشگر فیزیک دانشگاه اصفهان ( ابرپردازشگر خوارزمی )

کلاستر محاسباتی جی‌صفر رسما آغاز به کار کرد. مراسم افتتاحیه با حضور دکتر هرسیج (معاون امور مالی و اداری دانشگاه اصفهان)، جمعی از مسئولین و اساتید دانشگاه، تعدادی از مسئولین مراکز علمی غیر دانشگاهی و جمع عظیمی از دانشجویان گروه فیزیک برگزار شد.
سرعت این کلاستر بالغ بر ۳۰۰ میلیارد عمل ممیز شناور در ثانیه است و برای استفاده دانشجویان و اساتید گروه فیزیک در نظر گرفته شده است.
طراحی و ساخت این کلاستر، به طور کامل در پایگاه ابرپردازش خوارزمی در گروه فیزیک دانشگاه اصفهان صورت گرفته است.
عکس‌های مراسم افتتاحیه را می‌توانید در آدرس http://www.kharazmic.ir/j0-begin ملاحظه نمائید.

سامانه ی ابر پردازشگر فیزیک دانشگاه اصفهان، از آغاز سال 1387 رسمآً شروع به کار خواهد کرد. این سامانه در حال حاضر سریع ترین، پیشرفته ترین و مجهزترین سیستم اجرای پردازش های موازی در کشور است. ویژگی های فنی این سامانه در بخش "ویژگی های فنی" در دسترس است. مراحل و چگونگی استفاده از سامانه به زودی از طریق سایت منتشر خواهد شد. این سامانه توانایی دریافت و اجرای عملیات از راه دور را دارد. داده برداری از سامانه در طول ساعات روز مجاز نیست و ساعات مجاز داده برداری از سامانه بعد از ساعت 20:00 می باشد. برای درخواست پردازش ابتدا بخش "مراحل درخواست پردازش" را به دقت مطالعه فرماییدو سپس "فرم درخواست پردازش" را پر کنید. اگر اطلاعات خواسته شده را بدون کاستی بفرستید در کمتر از 24 ساعت برای شما یک شناسه ی کاربری و واژه ی رمز، به همراه راهنمای استفاده از سیستم فرستاده خواهد شد. دسترسی شما به سیستم دارای محدودیت زمانی است و پس از پایان محدودیت بسته خواهد شد، بنابر این باید مطابق راهنمای سیستم عمل کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

سایت : http://kharazmic.ir

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم بهمن 1386ساعت 5:41 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

شكست ماشين هاي متفكر

شكست ماشين هاي متفكر

بدون كله شقي هاي اين مخترع، شايد امروز خبري از ابررايانه هايي با اين قدرت نبود. هنوز دانشجوي ام‌آي‌تي بود كه شركت ماشين هاي متفكر را براي عملي كردن ايده ماشين متفكر تاسيس كرد. يكي از مشهورترين شكستهاي تاريخ رايانه، كلي محقق با استعداد و كله شق توي اين شركت جمع شده بودند و خودشان را به در و ديوار زدند تا اولين هوش مصنوعي دنيا را بسازند.

هنوز دانشجوي ام‌آي‌تي بود كه شركت ماشين هاي متفكر را براي عملي كردن ايده ماشين متفكر تاسيس كرد. يكي از مشهورترين شكستهاي تاريخ رايانه، كلي محقق با استعداد و كله شق توي اين شركت جمع شده بودند و خودشان را به در و ديوار زدند تا اولين هوش مصنوعي دنيا را بسازند. ولي نشد كه نشد، با اين كه اين شركت در ساخت ماشيني كه مايه غرور ما باشد (شعار اين شركت) موفق نشد، ولي ساخت Machine Connection (يك سري از ابررايانه ها كه در اين شركت ساخته شدند و از موازي بستن هزاران ريزپردازنده خيلي ساده شكل گرفتند)، عملي بودن پردازش موازي (پردازش با استفاده از چند رايانه به صورت موازي ) را نشان داد . چيزي كه پايه اصلي ابررايانه هاي امروزي است، بدون كله شقي هاي دني هيليس، امروز شايد خبري از ابررايانه هايي با اين قدرت نبود مخترعي كه به خيلي از زمينه ها علاقه دارد و همان طور كه در نوجواني رايانه اي ساخت كه دوزبازي مي كرد، حالا روي ساخت ساعت مكانيكي 10 هزار ساله اي كار مي كند به اسم Now Clock of the Long .


هيليس در سال 1993 درباره اين ساعت نوشته بود «وقتي من بچه بودم، مردم همه اش از چيزي صحبت مي كردند كه قرار است در سال 2000 اتفاق بيفتد. حالا 30 سال بعد مردم هنوز درباره چيزي حرف مي زنند كه قرار است در سال 2000 اتفاق بيفتد.


در طول عمر من، آينده سال به سال آب رفته است. من فكر مي كنم الان زمان خوبي براي شروع يك طرح طولاني مدت است تا مردم براي آينده به چيزي فراتر از دوره هاي هزار ساله فكر كنند من دوست دارم يك ساعت مكانيكي بسازم كه از تغييرات دمايي فصلي انرژي بگيرد. سالي يك بار تيك تيك كند. هر قرن يك بار زنگ بزند و هر هزار سال يك بار پرنده اش بيرون بيايد و كوكو كند.» اولين نمونه اين ساعت 31 دسامبر سال 1999 بيرون آمد تا پايان هزاره دوم را نشان بدهد و نشانگر تاريخ اين ساعت از 1999 به 2000 تغيير پيدا كند. هيليس كه خودش حسابي با هوش مصنوعي دست و پنجه نرم كرده در اين گفتگو از چالش هاي دنياي امروز براي ساخت هوش مصنوعي صحبت مي كند.


چرا ساخت هوش مصنوعي اين قدر سخت است؟


ما به افكار خودمان نگاه مي كنيم و الگوهاي فكري، استدلالي، برنامه ريزي و تصميم گيري خودمان را مي بينيم و فكر مي كنيم اين همان فكر كردن است. ولي عملا، اين فقط قله يك كوه يخ خيلي عميق است. وقتي اولين محققان هوش مصنوعي، كار را شروع كردند فكر مي كردند كه مسائل سخت، چيزهايي مثل شطرنج بازي كردن و امتحان حساب ديفرانسيل و انتگرال دادن است . ولي بعدا معلوم شد اين مسائل ساده هستند. درحالي كه انواع ديگري از تفكر كه به نظر مي رسيد براي انجام آنها نبايد تقلاي زيادي بشود مثل تشخيص يك چهره يا فهميدن اين كه در يك داستان چه چيزي مهم است، معلوم شد خيلي سخت هستند.


چرا شركت شما ، شركت ماشين هاي متفكر، در ساخت يك ماشين متفكر شكست خورد؟


خب، پاسخ ساده اش اين است كه ما فقط به اندازه كافي وقت نداشتيم البته وقت كافي ممكن است دهها سال باشد. شايد حتي يك عمر ساخت يك ماشين متفكر مساله مشكل است. شايد بهتر باشد بگويم براي ساخت چنين ماشيني بايد با مشكلات زيادي سروكله بزنيم كه نمي دانيم واقعا چگونه آنها را حل كنيم . ما حتي هنوز هيچ پاسخ علمي درست و حسابي براي اين پرسش نداريم : فكر چيست؟


ساخت ابررايانه هاي Connection Machine در شركت شما، پايه موثري براي شكل گيري ابررايانه هاي امروزي بود. چرا راه شركت تان «ماشين هاي متفكر» را در زمينه ابررايانه ها ادامه نداديد؟


آن موقع به نظر مي رسيد زمينه ابررايانه ها، فقط يك فناوري خالص باشد نه يك كار نان و آبدار. يادم هست دوستم ناتان ميرولد، كه آن زمان  مسئول مرز تحقيقات مايكروسافت بود، يك بار به من گفت: نوشتن نرم افزار براي يك ابررايانه حداقل به اندازه نوشتن نرم افزار براي رايانه هاي شخص سخت است. ولي شما فقط چند هزار تا مشتري داريد و ما ميلياردها فقط هم اين نيست. بلكه هر كدام از مشتري هاي شما، عملا انتظار دارند شما دقيقا چيزي را به آنها بدهيد كه آنها نياز دارند . درحالي كه مشتري هاي ما دقيقا چيزي را انتظار دارند به آنها بدهيم كه ما مي خواهيم به آنها بدهيم.


تحقيقات شركت شما، كاربردهاي تجاري نان و آبداري هم برايتان داشت؟


بيشتر استفاده هاي تجاري مان در زمينه هاي طراحي تراشه، استخراج داده ها، جستجوي متن، رمزشناسي، شيمي رايانه اي، گرافيك رايانه اي، بهينه سازي مالي، پردازش زمين لرزه و مدل سازي جريان سيالات بود. كاربردهاي علمي مثل نجوم، مدل سازي آب و هوا يا كروموديناميك كوانتومي هم بودند كه وقتي روي جلد مجله اي مثل Nature مي رفتند براي ما هيجان انگيز بودند ولي يك دلار ازشان درنياورديم.


براي حق امتياز Thinking Machines چه اتفاقي افتاد؟ پردازش موازي در مقياس گسترده بيشتر از هر كس ديگري، مديون شماست. اعتبار اين كار نصيب شما شد، ولي پول نه، چه كسي اين پول را گرفت و چرا؟


خب، اول بايد روشن كنم كه من فقط يكي از آدمهاي زيادي بودم كه در توسعه پردازش موازي در مقياس گسترده نقش داشتند. همين طور براي حق امتيازها، يكي از نتايج شكست ماشين هاي متفكر هم اين بود و من حقوق مربوط به اين فناروي ها را از دست دادم البته اگر به گذشته نگاهي بيندازيم، اين اتفاق مي تواند خوب هم باشد. چون از گذراندن 10 سال از عمرم در دادگاه براي گرفتن حق و حقوق جلوگيري كرد.


فلسفه تو درباره هوش مصنوعي چه فرقي با فلسفه معروف ماروين ميتسكي ( يكي از پيشگامان دنياي هوش مصنوعي ) يعني جامعه فكر دارد؟ در اوايل دهه 1970در آزمايشگاه هوش مصنوعي ام‌آي‌تي كه خود ميتسكي آن را تاسيس كرده بود او همراه سيمور پاپرت كار روي چيزي را شروع كردند كه بعدها تئوري جامعه فكر نام گرفت . اين تئوري كوشش مي كند توضيح بدهد كه چگونه چيزي كه ما به آن هوش مي گوييم مي تواند محصول در هم كنش بخشهاي غيرهوشمند باشد . ميتسكي مي گويد كه بزرگ ترين منبع ايده هايش درباره اين تئوري از كار براي ساخت ماشيني مي آيد كه از يك بازوي رباتيك يك دوربين ويدئويي و رايانه استفاده مي كرد تا بتواند با اسباب بازي هاي بچه ها، خانه سازي كند)


ماروين ، راهنما و مرشد من است براي همين هر فلسفه هوش مصنوعي كه من دارم،‌با فلسفه او شروع مي شود وقتي داشت كتاب جامعه فكر را مي نوشت، من توي زيزمين خانه او زندگي مي كردم هر روز يكي دو صفحه جديد مي نوشت و مي داد من آنها را بخوانم بعد ما درباره آن صحبت مي كرديم و من همه افكاري را كه او پشت نوشته هايش داشت به ذهن مي سپردم من هنوز نمي توانم تصور كنم كه چگونه مي شود اين كتاب را از اول تا آخر خواند. بدون اين كه درباره صفحه به صفحه اش بحث طولاني نكرد. اما نكته مهم اين كتاب كه خود ماروين كه روي آن دست مي گذارد، اين است كه مغز مثل يك كولاژ است. يعني مغز از كلي چيزهاي متفاوت ساخته شده و با هم ارتباطات پيچيده اي هم دارند. ماروين مطمئنا در بيشتر جزئيات اين تصويري كه از مغز مي دهد در اشتباه است. اما فكر مي كنم تصوير كلي كه از مغز مي دهد، اساس درست است. هوش فقط مجموعه اي از كلي چيزهاي كوچك است، از هزاران چيز كوچك.


تو در استفاده از رايانه ها در زمينه هايي مثل ايمن شناسي ، ژنتيك و نوروبيولوژي، جلوتر از زمان خودت بودي، امروز، رايانه ها در همه جاي زيست شناسي حي و حاضر هستند. اين اتفاق به نظرت چه معني مي دهد؟


من هيجان زده هستم كه زيست شناسي رايانه اي دارد به جايگاه خودش مي رسد. اين مثل اتفاقي است كه در زمينه رايانه ها در دهه 1970 افتاد هر چيزي به نظر مي رسد كه ممكن است و تنها قيد و بند ما، تصور ماست هنوز سوال هاي اساسي ساده اي مطرح است كه بي پاسخ مانده اند: خاطرات در مغز چگونه رمزدار مي شوند؟


سيستم ايمني بودن، چگونه هواي خودش را دارد؟ من مخصوصا به چيزي علاقه دارم كه از دل هاي رايانه اي سير تكاملي انسان بيرون مي آيد اگرچه بايد بپذيرم كه به نظر مي رسد، اين زمينه براي امروز، كمي زود باشد. بيشتر مدل هاي رايج سير تكاملي مدل را به بك نوع ضعيف از الگوريتم جستجو ساده مي كنند، ولي من هميشه اين حس را داشتم كه بايد چيزي بيشتر از اين باشد . حرف من به اين معني نيست كه زيست شناس ها درباره مكانيزم ها اشتباه مي كنند. بلكه منظورم اين است كه اين مدل هاي خيلي ساده تر از نمونه هاي واقعي آنها در زندگي هستند. اين شايد به خاطر اين است كه تعامل سير تكاملي و پيشرفت رفتار و محيط زيست يا چيزي شبيه آن كليد اصلي در اين زمنيه است.

منبع : www.technologyreview.com / نوامبر

جام جم

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم بهمن 1386ساعت 11:55 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

نگرانی اسرائیل از رایانه پیشرفته ایران

نگرانی اسرائیل از رایانه پیشرفته ایران

images/20080105/comi.jpg


 

جام جم آنلاين: کانال تلویزیون ده اسرائیل با پخش تصاویری از ساخت رایانه پیشرفته در ایران گزارش داد این رایانه فوق پیشرفته ، کار سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی برای نفوذ به رایانه ها در تهران و نیز پیگیری برنامه هسته ای ایران را دشوار خواهد کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، یک کارشناس امنیت اطلاعات رژیم صهیونیستی در مصاحبه با کانال تلویزیون ده اسرائیل گفت:در یک ماه و نیم گذشته ایران رایانه ای ساخته است که می تواند یک میلیارد عملیات را در یک ثانیه انجام دهد.
این رایانه شامل دویست «ام دی» است.
در ادامه این گزارش آمده است: این رایانه در همایشی در پشت درهای بسته در ایران به نمایش درآمد. این رایانه به اندازه رایانه های غربی پیشرفته نیست اما موفقیت فنی بزرگی برای ایران است.
کارشناس اسرائیلی امنیت اطلاعات در بخش دیگری از این گزارش گفت این رایانه بسیار پیشرفته باعث می شود ما در کشف رمزها و گذرواژه ها و کلمات محرمانه با دشواری بیشتری روبرو شویم. درباره امکان دستیابی به کدهای محرمانه و نفوذ به رایانه ها ، در مدت زمان معقول تردید جدی وجود دارد. امکان کدگذاری همه رمزها و ارتباطات فیبرهای نوری و ماهواره ای با این رایانه پیشرفته فراهم می شود.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: ایران تا چند سال پیش سامانه سوئیسی برای کدگذاری در اختیار داشت اما آمریکایی ها توانستند به آن نفوذ کنند به همین علت ایرانیها سامانه ویژه خود را به وجود آورند. تحلیلهای کارشناسان اسرائیلی نشان می دهد ایرانیها درباره دستیابی به این رایانه پیشرفته دروغ نمی گویند.
کارشناس اسرائیلی امنیت اطلاعات افزود: بدون شک ایرانیها با این رایانه پیشرفته می توانند به نتایج مهمی دست پیدا کنند که بدون ان امکان دسترسی به آنها برای ایرانیها غیرممکن بود.
در ادامه این گزارش آمده است در بنیاد مطالعات دانشگاه تل آویو ، کارشناسان اسرائیلی تحولات مربوط به پیشرفت ایران در ساخت این رایانه را پیگیری می کنند. اسرائیل این رایانه پیشرفته را تهدیدی برای خود می داند و راههای تعامل و روبرو شدن با این تهدید را بررسی می کند.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 5:58 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

رايانه هاي كوانتومي سيليكوني

رايانه هاي كوانتومي سيليكوني

نمونه هاي اولية رايانه هاي كوانتومي كه از ذرات اتمي و زير اتمي براي انجام محاسبات خود استفاده مي كنند، عجايب آزمايشگاهي هستند و با شليك طيف خاصي از ليزر به درون كريستالهاي خاص، به آزمايش مايع درون دستگاه توليد MRI پزشكي مي پردازند.

رايانه هاي كوانتومي مي توانند در حل مسائل بزرگي مانند شكستن كدهاي رمزي به صورت اعجاب انگيزي سريع باشند. امــا اين نوع رايانه ها عمدتاًٌٌٌُُُ‏‏‎‎ در حد تئـوري باقي مانده اند. به همين دليل پژوهشگران روش هاي مختلفي را آزمايش مي كنند تا ببينند كه آيا امكان ساخت آنها هست يا خير.

پژوهشگران دانشگاه استانفورد و دانشگاه كيو(Kieo )در ژاپن، در تلاش براي ساخت وسايل كوانتومي كاملاً مشابه با رايانه هاي معمولي و كلاسيك هستند. اين تيم با هدف ساختن رايانه هاي كوانتومي، به طور كامل از مواد متعارف مورد استفاده در رايانه ها- سيليكون- استفاده مي كنند.

تاديوس لاد، يكي از پژوهشگران دانشگاه استانفورد گفت:”” طراحيهــاي مبتني بر سيليكون بســــيار شگفت انگيزند، زيرا همة مهندسين در طي بيش از 40 سال گذشته، فناوري سيليكون را دنبال كرده اند.،،

رايانه هاي كوانتومي براي نشان دادن بيت هاي اطلاعاتي، ذرات اتمي يا زير اتمي كيوبيتها را به كار مي برند. هستة هر اتم مي نواند همانند يك آهنرباي كوچك عمل كند، و بسته به اينكه ميدان مغناطيسي در چه جهتي قرار گيرد، صفر يا يك را نشان مي دهد. رايانه هاي موجود، از وجود يا عدم وجود جريان الكـتـريـكـي حـاصـل از تـرانزيــستــورهـا براي نشان دادن يك ها و صفرهاي اطلاعات ديجيتالي استفاده مي كنند. هنگامي كه يك اتم از محيطش جدا مي شود، هسته در حالت كوانتومي غير طبيعي ابر موقعيت ((Super  Position قرار مي گيرد. بــدين مـعنـي كـــه در آميزه اي از تمام شرايط ممكن قرار مي گيرد. يك كيوبيت در حالت ابــر موقـعـيـت مخلوطي از 1 و 0 است، و رشته اي از كيوبيت ها در حالت ابر موقعيت مي تواند هر تركيبي از يك ها و صفرها را به طور همزمان نشان دهد.

قدرت يك رايانه كوانتومي ناشي از توانايي آن براي كنترل و ارائة همزمان تركيبات عددي مختلف جهت دستيابي بـه كـدهاي رمــز است. در صورتي كه رايانـه هاي فـعلـي در هر زمان فقط يك پاسخ را كنترل مي كنند. لذا يك رايانه كوانتومي كار بسياري از رايانه ها را انجام مي دهد.

پـــژوهشگــران در بــزرگتـرين نــمــونــه رايـانـه كـوانـتــومي كـه تا كنون ساخته شده، از فناوري رزونانس مغناطيس هسته اي ( NMR ) مايع براي دستكاري هفت كيوبيت استفاده كردند. NMR كه داراي فناوري وراي دستگاه هاي تصويربرداري رزونانس مغناطيسي (MRI ) است از ميدان هاي مغناطيسي و امواج راديويي براي تغيير و اندازه گيري هسته هاي اتمي در مولكول هاي تشكيل دهندة مايع استفاده مي كند. با اين وجود، پژوهشگران عموماً معـتقدند كـه رايـانــه هاي كوانتومي NMR مايع نمي توانند بزرگتر از 10 كيوبيت ساخته شوند، زيرا قدرت سيگنال هاي راديويي حاصل از كيوبيت ها در مـقـايـسـه بـا سيگنـال ناخواستة هر كيوبيت اضافي، به صورت تصاعدي كاهش مي يابد. يك رايانــه كـوانــتـومـي بــراي استفاده از تـوانايي هاي عظيم خود بايد شامل هزاران يا ميليون ها كيوبيت باشد. رايانه هاي كلاسيك امروزي شامل ميليون ها ترانزيستور هستند.

طرح پژوهشگران دانشگاه هاي استانفورد و كيو از فناوري NMR نيز استفاده مي كند، اما به شكل جامد. طرح آنها به اين صورت است كه به جاي اتم هاي سيليكون از ايزوتوپ سيليكون 29 استفاده كنند، زيرا در سيليكون 29 هسته ها همانند آهنربا عمل مي كنند در حالي كــه سيليكون مـعمـولي چنيـــن نيست. هسته هاي ايزوتوپ سيليكون 29 مشكل سيگنال هاي ناخواسته را كاهش مي دهد. چالش ديگري كه در ساخت رايانه هاي كوانتومي وجود دارد، حفاظت كيوبيت ها از شرايط شكننده است. انرژي محيط اطراف مي تواند كيوبيت ها را نابسامان كند و باعث تفرق(Decoherence) آنها شود. لاد گفت كه تفرق شبـيــه حالتي است كـــه يـك رأس در حال گردش ( Spinning   Top) از بين رفته يا آسيب مي بيند. كيوبيتي كه به مدت طولاني تري منسجم باقي بماند، باعث مي شود كه رايانه كوانتومي عمليات بيشتري را انجام دهد. طرح سيليكون جايگزين شده، مسأله عدم انسجام و تفرق و همچنين محافظت از هسته هاي مغناطيسي را مـورد توجه قرار مي دهد و باعث پايدار شدن شرايط كوانتومي مي شود.

       طرح اين پــژوهشگــران نيازمند بــه كارگيــري رشته اي از هسته هاي سيليكون 29 براي تشكيل يك كيوبيت است. لاد مي گويد: ”” اگر ويفرهاي سيليكوني موجود شكسته شوند ساختار كريستالي لبه ها، پله هايي را تشكيل مي دهد و اتم هاي سيليكون 29 بر روي اين لبــه ها نشستــه و بـه گـوشــه هـاي اين پله ها حركت مي كنند و زنجيره هايي را ايجاد مي كند. اندازه گيري جهت مغناطيسي زنجيره هاي حاوي فقط چند صد هستــة اتمي در مقايسه با گروههايي شامل ميلياردها هستة اتمي در مولكولهاي مايع كار مشكلي است، بطوريكه چنين خاصيت مغناطيسي تا كنون اندازه گيري نشده است.،،

        اين پژوهشگران براي اندازه گيري و كنترل اين زنجيره هاي كيوبيتي، آنها را در ميدان هاي مغناطيسي با قدرتهاي مختلف قرار مي دهند و هر زنجير به فركانس راديويي متفاوتي پاسخ مي دهد. يعني اصولاً هر كيوبيت، كانال راديويي مخصوص به خود دارد. لذا با تنظيم فـركانس امــواج راديـويي با يك آنتن مي تـوان آن را براي هر هسته تنظيم كرد. اين سيگنال هاي فركانس راديويي مي توانند هسته ها را به هر طريق كه ما بخواهيم بچرخانند.

اين رايانه هاي كوانتومي عمليات هاي منطقي را از طريق مراحل پيچيدة چرخش انجام مي دهند. اين طرح، او لين طــرح پـيـشنهـاد شده براي ساخت رايانه هاي كوانتومي از سيليكون نيست. بروس كان، پژوهشگر دانشگاه مريلند، طرحي را براي ساخت كيوبيت ها از اتم هاي فسفر كه در فواصل معيني از يك تراشه سيليكوني گنجانده شده اند ابداع كرده است. لاد گفت، كيوبيت هاي اين طرح از نظر تفرق مشكل كمتري دارند و احتمالاً حتي براي خواندن اطلاعات نيز از همة روش هاي سيليكوني كه پژوهشگران به كار مي برند مناسبتر باشند.

بنا بر اظهار نظر لاد، در دراز مدت ممكن است كه طرح كا ن داراي آيندة بهتري باشد، زيرا اين احتمال بيشتر وجود دارد كه براي ساخت رايانه هاي كوانتومي قابل استفاده، نياز به توليد دستگاه هايي شود كه داراي هزاران يا ميليون ها كيوبيت هستند. تفاوت عمده در آن است كه رايانه هاي ما در مدت كوتاه تري قابل حصول و واقع بينانه تر هستند، در حالي كه رايانه هاي كان از دسترس دورتر و بنابراين غير متحمل تر هستند.

بنا به اظهارات لاد، طرح پژوهشگران دانشگاه هاي استانفورد و كيو جالب توجه است و شايد عملي ساختن آن از انواع ديگر رايانه هاي كوانتوم سيليكوني آسان تر باشد. اما استفاده از تعداد زيادي كيوبيت در آن مقدور نيست.

ايلي يابلونويچ، استاد مهندسي الكترونيك دانشگاه كاليفرنيا، لوس آنجلس مي گويد: كه كار اين پژوهشگران ممكن است برخي از مسائل رايانه هاي مــوجـود را حـل كند. وي گفت كه به كارگيري رشتــه هايي از هسته هاي سيليكوني ممكن است نسبت به استفاده از مايعات، داراي برتري هاي زيادي باشد.

با وجـود اين، سـرعـت ايـن فـنـاوري كـمـتر از يك كيلو هرتز در ساعت باقي مي ماند. مـيـدان هـاي مـغـنـاطيــسـي بـاعـث رزونـانس هسته هاي اتـمي در فــركــانس هـاي نسبتاً پايـيـن و كـاهش ســرعت انـــجـام فرامــين مي شوند. سيگنال هاي راديــويـي كــه بـراي كنـتـرل كيوبيت ها به كار برده شده اند بايد با فركانس رزونانس پايين آنها هماهنگ شوند.

بــه همين خاطر، ديگر تيم هاي پژوهشي به جاي كار با هسته هاي اتمي در حال كار با الكـتـرون هـا هستند. يابلونويچ مي گويد: اين نوع از رايانه هاي كوانتومي سيليكوني بسياري از مـزاياي رايانــه هاي نوع ديگر را داشته و عـلاوه بـر آن داراي سرعت يك گيگاهرتز در ساعت هستند. الكترون ها نيز همانند هسته ها مانند آهنرباهاي كوچكي عمل مي كنند اما آنها را مي توان با پالس هاي فوق سريع نور ليزر دستكاري كرد. مانعي كــه بـراي بـه كارگيري الكترون ها وجود دارد اين است كه شرايط كوانتومي آنها در مقايسه با شرايط كوانتومي دوام كمتري دارد.

لاد مي گويد: كـــه تخمين اين كــه توسعـة كامل رايانه هاي كـوانــتــومي تــا چـه مدت زمـانــي به طــول خـواهد انـجـامـيـد مشكل است اما با يك حساب سرانگشتي، اين امر احتمالاً در طي 20 سال آينده ميسر خواهد شد.

منبع: http:// www. trnmag. com/

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 5:11 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

شبيه سازي ترکيب دو کهکشان

شبيه سازي ترکيب دو کهکشان

کهکشان ها در طول عمر خود ممکن است دچار ترکيب با کهکشاني ديگر شوند.از آنجا که کهکشان ها از ستاره هاي فراواني تشکيل شده اند ، شبيه سازي ترکيب دو کهکشان ،حتي با ابر رايانه ها ، کاري بسيار دشوار است.گروهي بين المللي از محققين با استفاده از برنامه ها و سخت افزار جديد و پيشرفته ي رايانه هاي خود ،برخورد دو کهکشان که از طريق پلي از ماده به هم متصلند را شبيه سازي کرده اند بر اساس نتايج به دست آمده از شبيه سازي هاي اين ابررايانه ي بسيار پيشرفته ،بر اثر برخورد کهکشان ها و سياهچاله هاي بسيار پر جرم با يکديگر ،گردابي عظيم از ماده به وجود مي آيد که توسط تمام اتم ها و مولکول هاي اطراف آن تغذيه مي شود.

"استليوس کازانتزيديس" (Stelios Kazantzidis) يکي از اعضاي موسسه فيزيک کيهاني در دانشگاه "کاولي" (Kavli) شيکاگو مي گويد:"ما دريافتيم که وجود گاز نقش مهمي در ادامه ي تحول کهکشان ها و سياهچاله هاي پرجرم دارد." او و همکارانش يافته هاي خود را در ماه فوريه در يکي از منابع اينترنتي مقالات اخترفيزيکي ،astro-ph، منتشر کردند.

شبيه سازي ابر رايانه پيشرفته از تعامل گرانشي بين دو کهکشان در حال برخورد "لوسيو ماير" (Lucio Mayer) يکي از محققين اين پروژه مي گويد:"اين شبيه سازي به تازگي و با استفاده از قدرت فوق العاده ي ابر رايانه ي ما ممکن شده است.همراه شدن پيشرفت هاي سخت افزاري و نرم افزاري اين ابر رايانه ما را قادر ساخت تا شبيه سازي را که انجام آن در ۴ يا ۵ سال پيش ، چندين سال زمان لازم داشت در مدتي در حدود چند ماه انجام دهيم."

اين يافته ها مي توانند خبر بسيار خوبي براي مسئولين ناسا باشد که در تلاشند تا سفينه ي "ليزا" (LISA:Laser‌ Interferometer Space‌ Antenna) را در سال ۲۰۱۵ به فضا پرتاب کنند.هدف اصلي اين سفينه جستجوي جهان و کيهان اوليه به دنبال امواج گرانشي است.وجود اين امواج که تا به حال مستقيما تشخيص داده نشده اند، در نظريه نسبيت عام اينشتين پيش بيني شده است.

کازانتزيديس مي گويد:"در جهان اوليه ،گاز ها بيشتر جرم کهکشان ها را تشکيل مي دادند اما با گذشت زمان اين گاز ها تبديل به ستاره ها شدند.از آنجا که گاز ها حجم بيشتري را نسبت به ماده چگال ستارگان اشغال مي کنند ،طبيعتا در آن زمان برخورد بين کهکشان ها و سياهچاله هاي عظيم نيز متداول تر بوده است.اين موضوع براي سفينه ي LISA از آن جهت داراي اهميت است که مهم ترين منبع امواج گرانشي در کيهان اوليه ،سياهچاله هاي غول پيکر در حال ترکيب هستند."

بسياري از کهکشان ها ،از جمله کهکشان راه شيري که خورشيد در آن قرار دارد ،سياهچاله هاي غول پيکري را در مرکز خود جاي داده اند.اين سياهچاله ها آن قدر پرجرم اند و چنان ميدان گرانشي قوي در اطراف خود ايجاد مي کنند که هيچ چيز ، حتي نور، نمي تواند از دام نيروي گرانشي آن فرار کند.

در حال حاضر ،کهکشان راه شيري در حال حرکت در فضاست.اما اين کهکشان روزي با همسايه ي خود يعني کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد.با اين حال ،راه شيري،مدل بسيار مناسبي براي شبيه سازي برخورد سياهچاله هاي غول پيکر است.

گروه کازانتزيديس ،ترکيب و برخورد ۲۵ جفت کهکشان را شبيه سازي کردند تا عوامل مهم و اساسي در برخورد سياهچاله هاي پرجرم را بيابند.

براي وقوع اين ترکيب ها ،ابتدا کهکشان هاي اصلي بايد با يکديگر ترکيب شوند.دو کهکشان که از نظر گازي غني نيستند ، ممکن است با يکديگر ترکيب نشوند.اما اين بستگي به ساختار دو کهکشان دارد.اما هنگامي که در شبيه سازي ها ، دو کهکشان غني از گاز با يکديگر ترکيب مي شوند ،سياهچاله هاي غول پيکر آنها نيز به دنبال آنها با يکديگر ترکيب مي شوند.

هنگامي که دو کهکشان با هم ترکيب مي شوند ، گاز درون آنها انرژي خود را از دست مي دهد و به سمت هسته ي اين کهکشان ها سرازير مي شود.اين جريان ، چگالي و پايداري هسته هاي کهکشان ها را بيشتر مي کند.هنگامي که اين هسته ها با هم برخورد مي کنند ،سياهچاله هاي پر جرم مرکز آنها نيز با يکديگر ترکيب مي شوند.اگر هسته ها از هم گسيخته و ناپايدار باشند ،سياهچاله ها با هم ترکيب نمي شوند.

محاسبات ابر رايانه اي هر شبيه سازي ، در حدود يک ماه زمان برده است که اين محاسبات توسط ابر رايانه هايي در دانشگاه زوريخ در سوئيس ،موسسه اخترفيزيک نظري کانادا و مرکز ابررايانه اي پيتزبورگ انجام شده است.اين شبيه سازي ها از طريق دنبال کردن پديده هاي فيزيکي در مقياس هاي متفاوت فضايي و زماني انجام گرفته است.ماير مي گويد:"رايانه اين قدرت را دارد که هنگامي که در شبيه سازي ها در منطقه اي پديده هاي بيشتر و يا سريعتري اتفاق مي افتد ،بر روي آن منطقه تمرکز کند."

هنگامي که کهکشان ها با هم برخورد مي کنند ،ميليارد ها ستاره ي درون آنها از فاصله ي نسبتا دوري از کنار هم عبور مي کنند اما ميدان هاي گرانشي اين ستاره ها بر يکديگر اثر مي گذارند.اين پديده باعث مي شود تا به هر کدام از کهکشان ها نوعي "ترمز کيهاني" وارد شود.به اين معنا که دو کهکشان پس از برخورد با يکديگر از هم جدا شده اما به دليل وجود "ترمز کيهاني" دوباره به سمت هم بازگشته و دوباره برخورد مي کنند.اين اتفاق بارها رخ مي دهد و در طي آن ،کهکشان ها سرعت و انرژي خود را از دست مي دهند.

کازانتزيديس مي گويد:" آنها آنقدر به هم نزديک نزديک و نزديک تر مي شوند تا نهايتا با هم ترکيب مي شوند." شبيه سازي ها اثراتي را پيش بيني کرده اند که منجمين در هنگام مشاهده ي کهکشان هاي برخوردي متوجه آنها شده اند.قابل توجه ترين آنها تشکيل دم هاي جذر و مدي و همچنين ردي از ستارگان و گاز است که توسط نيرو هاي جذر و مدي بسيار قوي از داخل کهکشان هاي در حال ترکيب به بيرون پرتاب شده اند.

در مقياس کوچک تر ،منجمين متوجه شده اند که کهکشان هاي در حال برخورد ،هسته هاي نوراني تري دارند و ستارگان بيشتري در درون آن در حال شکل گيري هستند.اين دو، نشان دهنده ي فعاليت بيشتر هسته اي در درون اين کهکشان ها هستند.

با وجود موفقيت شبيه سازي ها ،کازانتزيديس و گروه او با هدف پيشرفت و ارتقاي دقت نتايج ،هنوز در حال کار بر روي اين پروژه هستند.او مي گويد:"بالا بردن دقت محاسبات همواره براي ما بزرگ ترين مسئله است."
© Nojum Magazine

 

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 5:5 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

از پر سرعت ترين ابر رايانه بريتانيا پرده برداری شد

از پر سرعت ترين ابر رايانه بريتانيا پرده برداری شد

ابر رايانه ای كه خواهد توانست بسياری از مسائل علمی را محاسبه كند روز دوشنبه در انگلستان به نمايش درآمد.

با قدرتی معادل 12000 رايانه شخصی، اين ابر رايانه يكی از سريعترين رايانه های اروپا می باشد. قابليت پردازش 63 ميليون محاسبه در ثانيه كه دانشمندان را قادر به پردازش محاسبات پيشرفته مختلف از پزشكی تا هواشناسی می سازد.

اين ابر رايانه در دانشگاه ادينبرگ (نزديك به پايتخت اسكاتلند) توليد شده است و قيمت آن در حدود 113 ميليون پوند انگلستان تخمين زده می شود.

"جين نيكلسن" عضو انجمن مهندسی و تحقيقات فيزيك در اينباره می گويد:" ابر رايانه HECToR به آسانی ما را در پژوهش علم كمك می كند كه بوسيله هيچ روش ديگری امكان پذير نيست. تحقيق بر روی پروژه های كلانی مانند موتورهای احتراق، بس رساناها و مواد اوليه جديد از اين موارد می باشند."

با استفاده از ابر رايانه های مشابه دانشمندان می توانند بر روی كيهان شناسی، فيزيك اتمی، شبيه سازی و حوزه پزشكی تحقيق كنند.

تكنولوژی ابررايانه HECToR از كارخانه بين المللی Cray Inc تامين شده است. با توجه به قدرت فوق العاده آن اما همچنان رايانه Blue Gene/L شركت آی بی ام بزرگترين رايانه دنيا لقب دارد. اين رايانه در لابراتواری Lawrence Livermore National واقع در ايالات كاليفرنيا ابزار آزمايش و تحقيق سلاح های اتمی می باشد. رايانه ای كه علم پزشكی نياز مبرم به قدرت پردازش آن دارد.

منبع : http://www.newsboy.ir

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 5:2 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ساخت تراشه‌هاي كم مصرف با كاربردهاي متنوع

ساخت تراشه‌هاي كم مصرف با كاربردهاي متنوع

مهندسان شركت تگزاس اينسترومنتس و پژوهشگران دانشگاه ام‌آي‌تي موفق به طراحي تراشه جديدي شده‌اند كه برق كمتري مصرف مي‌كند و مي‌تواند در ابزارهاي گوناگوني نظير ايمپلنت‌هاي پزشكي و سنجنده‌هاي اكتشاف تانك كاربرد داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از دالاس، بودجه اين تحقيقات را سازمان طرحهاي تحقيقات پيشرفته دفاعي آمريكا "دارپا" تامين كرده است.

مصرف برق اين تراشه‌ها ‪ ۰/۳‬ولت است در حالي كه بيشتر تراشه‌هاي كنوني يك ولت برق مصرف مي‌كنند.

آنانتا چاندراكاسان استاد مهندسي برق ام‌آي‌تي مي‌گويد چنانچه شركتهاي نيمه هادي بر موانع توليد اين تراشه فائق آيند، چنين تراشه‌اي طي پنج سال آينده براي كاربردهاي تجاري آماده خواهد شد.

اگر مقدار انرژي مورد نياز براي فعاليت يك تراشه كاهش يابد طول عمر باتري بسياري از سامانه‌ها را مي‌توان افزايش داد. با مصرف ولتاژ پايين بسياري از ابزارهاي پزشكي نظير ‪ EKG‬مي‌توانند حتي با انرژي محيط نظير ارتعاشات يا گرماي بدن هم كار كنند.

ساير كاربردهاي بالقوه اين تراشه در رمزگشايي ويديويي در تلفن‌هاي همراه و شبكه‌هاي سنجنده ميادين نبرد است.

اين تراشه‌ها در سنجنده‌هاي صوتي، در ميادين نبرد براي شناسايي تانك‌ها و همچنين نظارت بر سلامت سربازان كاربرد دارند.

"بري پرلمان" يك مسئول اجرايي فناوري ارتش مي‌گويد دارپا كه بازوي تحقيقاتي پنتاگون است براي انجام اين تحقيق در مدت دو سال گذشته مبلغ ‪۷۰۰‬ هزار دلار به ام‌آي‌تي داده است و مبالغ بيشتري نيز بزودي به اين دانشگاه داده خواهد شد.

پرلمان مي‌گويد مصرف برق در شبكه‌هاي سنجنده‌هاي ميادين نبرد مسئله مهمي است و تحقيقات ام‌آي‌تي قابليت زيادي براي فعاليت سامانه‌هاي پيشرفته‌تر و كاركرد طولاني‌تر آنها فراهم مي‌نمايد.

پرلمان مي‌گويد ارتش آينده بسيار روباتيك خواهد بود. سربازان با بهره‌گيري از سنجنده‌ها ديگر مجبور نيستند جان خود را به خطر بيندازند.

اين طرح ام‌آي‌تي نشانگر پيشرفت در بهره‌وري انرژي است.

با آنكه نمونه اوليه اين تراشه آزمايش شده است، اما محققان مي‌گويند تا زمان توليد انبوه اين تراشه كارهاي زيادي بايد انجام شود.

محققان ناچار شدند مدارهاي منطقي و حافظه جديدي طراحي كنند و ابزارهاي جديد رايانه‌اي براي تكميل اين كار ضروري است.

با مصرف برق كمتر، نقايص در سيليسيوم مورد استفاده در ساخت تراشه‌ها مشهودتر خواهد شد كه خود اين مسئله مانع ديگري بر سر راه توليد محسوب مي‌شود.

قرار است روز سه‌شنبه محققان تحقيقات خود را در يك كنفرانس نيمه هادي ها در سانفرانسيسكو ارايه كنند.

دنيس باس يك دانشمند برجسته شركت تگزاس اينسترومنتس مي‌گويد طراحي اين تراشه بخشي از تكامل صنعت نيمه هاديهاست.

وي اين پيشرفت را گام بسيار مهمي در روند حركت صنعت طي چهار يا پنج سال گذشته بيان كرد و افزود صنعت دريافته است مصرف پايين انرژي بسيار مهم است.

منبع :

http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-152/8611166702105746.htm

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 4:57 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ساخت تراشه رايانه‌اي با دو ميليارد ترانزيستور

ساخت تراشه رايانه‌اي با دو ميليارد ترانزيستور

شركت اينتل تراشه رايانه‌اي با دو ميليارد ترانزيستور ساخته است كه گام بلندي در افزايش قابليت‌ها و عملكرد ابررايانه‌ها ايجاد مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، شركت اينتل كه بزرگترين سازنده
ريزپردازنده‌ها در جهان است اعلام كرد تراشه جديد ‪ Tukwila‬با نام تجاري "ايتانيوم" براي ابررايانه‌ها ساخته شده است و قدرت اين ماشين‌ها را بيش از دو برابر افزايش مي‌دهد. اين تراشه تا پايان امسال دردسترس قرار خواهد داشت.

اين تراشه چهار هسته‌اي براي چهار پردازنده طراحي شده است كه كار محاسباتي را بطور مشترك انجام مي‌دهند.

اين تراشه چهارهسته‌اي همراه با پهناي باند بالاتر و حافظه پنهان بزرگ عملكرد ‪ Tukwila‬را به ميزان دو برابر پردازنده سري ‪ 9100‬ايتانيوم افزايش مي دهد.

پيش از اين، بالاترين شمار ترانزيستورهايي كه در يك تراشه رايانه‌اي قرار داده شدند ‪ ۱/۷‬ميليارد در يك ريزپردازنده دو هسته‌اي بوده است.

منبع :

http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-152/8611169683123048.htm

 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم بهمن 1386ساعت 4:51 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابر کامپیوتر ها

ابر کامپیوتر ها

 

آشنایی اولیه

 

از واژه ابر کامپیوتر (سوپر کامپیوتر)برای معرفی کامپیوترهایی استفاده می شود

که سرعت محاسباتی آنها خیلی بالاتر از سرعت محاسباتی کامپیوترهای معمولی (PC)می باشد. تعداد محاسباتی که این نوع کامپیوترها در یک ثانیه می توانند انجام دهند10عملیات در هر ثانیه می باشد.این رقم در مورد کامپیوترهای

Main Frameدر حد مگافلاپ (megaflops)تا گیگافلاپ (Gigaflops)است.

و در مورد کامپیوترهای معمولی در حد گیگاهرتز بوده که در مقایسه بسیار ناچیز می باشد. در حال حاضر کشورهای معدودی از جمله آمریکاوژاپن وآلمان به طور مشخص در زمینه ساخت ابر کامپیوتر فعالیت میکنندو طراحی و تولید ابر کامپیوترها صرفا از شرکتهای بزرگی همچون IBMدر آمریکا زیمنس در آلمان و توشیبا و ماتسوشیتا در ژاپن ساخته است. سازنده اول ابرکامپیوتر نابغه ای به نام ”سیمور کری“ می باشد که نمونه اولیه آن به نام ”کری1“ ونمونه ثانوی آن به نام ”کری2“ ساخته وطراحی شد.

  برحسب آمارهای موجود در حال حاضر در بین 500کامپیوترسریع در دنیا کامپیوتر Asci white SP Power3ساختIBM در رتبه اول قرار گرفته است. این کامپیوتر توان محاسباتی 7226گیگافلاپ را دارا می باشد. نا گفته نماند کامپیوتر Asci white SP Power3در یک لابراتوار آمریکایی جهت انجام آزمایشات ذرات فیزیکی به کار گرفته شده است.

 

رقیب ابر کامپیوترهای امروزی تنها نسل های بعدی این کامپیوترهانمی باشد بلکه کلاسترها (خوشه ها) نیز امروزه رقیبی جدی برای ابرکامپیوترها محسوب می شود. کلاسترها در واقع کامپیوترهای معمولی هستند که به همدیگر متصل می شوند و در قالب یک زنجیره قدرت پردازشی بالایی را ایجاد می کنند. همچنین گرید کامپیوتینگ Grid computiکه عبارت است از انجام محاسبات توزیع شده توسط کامپیوترهایی که با استفاده از شبکه جهانی اینترنت به یکدیگر متصل بوده و تبادل اطلاعات می کنند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم مهر 1386ساعت 9:49 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

جنگ جهانی ابر رایانه ها !

جنگ جهانی ابر رایانه ها !

بیست و نهمین کنفرانس بین المللی ابررایانه ها که در شهر "درسدا" در آلمان برگزار شد، 500 ابر رایانه پرقدرت دنیا را به مبارزه فرا خواند تا هریک توانمندی های خود را در بوته آزمایش بگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این کنفرانس جنگ اصلی میان شرکت "سان میکروسیستم" و "آی بی ام" درگرفت و ژاپن هم اعلام کرد که به زودی وارد میدان میدان مبارزه خواهد شد.

سان میکروسیستم در این چالش بزرگ اعلام کرد که به فناوری ساخت پرقدرت ترین و سریعترین ابررایانه دنیا دست یافته است.
سان در خصوص این ابررایانه که "صورت فلکی" (Constellation) نام دارد توضیح داد که "صورت فلکی" را با همکاری دانشگاه تکزاس ساخته است. این ابررایانه مجهز به پردازشگرهای چهارهسته ای مدل " اپترون" ساخت شرکت "ای ام دی" است.

وی تاکید کرد که این ابررایانه دارای بخش های استانداردی چون تیغه سرور، ذخیره سازی " سان فایر 4500x" و سیستم عامل های منابع متن آزاد "سولاریز" یا " لینوکس" است.

براساس گزارش پایگاه خبری سیلیکون، "صورت فلکی" در مجموع از 131هزارو 72 هسته برخوردار است که تا 08/1 پتافلاپ عمل می کند.

یک پتافلاپ برابر با هزار تریلیون فلاپ است. ممیز شناور در ثانیه  را فلاپ می گویند. در حقیقت فلاپ مخفف عبارت (Floating Point Operations Per Second ) واحد اندازه گیری تعداد عملیاتی است که یک دستگاه محاسبه گر یا ماشین حساب در هرثانیه انجام می دهد.

همچنین این ابررایانه 100 ترابایت حافظه دارد و سرعت ورودی - خروجی این رایانه پرقدرت 3 ترابات برثانیه است. هر ترابایت معادل یک تریلیون بایت است.

از سوی دیگر "آی بی ام " نیز نسل دوم ابررایانه های پرقدرت خود را در این کنفرانس معرفی کرد. این ابررایانه که Blue – Gene/P نام دارد، دارای چهار پردازشگر "پاور پی سی 450" (850 مگاهرتز) با بسامد پایین است. هر چیپ توانایی انجام 6/13 میلیارد عملیات را درثانیه دارد و یک کیت 60 در 60 سانتی متری محتوی 32 چیپ از این نوع ، 435 میلیارد عملیات را درهر ثانیه محاسبه می کند.

هر کمد این ابررایانه که 80/1 متر ارتفاع دارد، محتوی 32 کیت است. بنابراین هر کمد می تواند 9/13 تریلیون عملیات را درهر ثانیه انجام دهد. هر کمد این ابررایانه هزار و300 برابر سریعتر از پرسرعت ترین رایانه های شخصی خانگی است. درمجموع این ابررایانه از 72 کمد و 294 هزارو 912 پردازشگر تشکیل شده است.

آی بی ام با ارائه این ابررایانه جدید موفق شد رتبه خود را در طبقه بندی 500 ابررایانه پرقدرت دنیا که همه ساله در این کنفرانس معرفی می شوند، ارتقا بخشد.

درحال حاضر این رایانه که از سری رایانه های پرسرعت Big Blue است در جایگاه نود و سوم قراردارد. یکی از چالش های بزرگ برای تولیدکنندگان این رایانه ها، انتقال اطلاعات و داده ها در یک لحظه است.

آندراس بچول استین، شریک بنیانگذار "سان" مشکل اصلی در انتقال اطلاعات را در معماری "سوئیچینگ" می داند. معماری سوئیچینگ درحقیقت روند انتخاب داده های استفاده شده در شبکه های انفورماتیکی است که "مگنوم" نامیده می شود.

مگنوم به تنهایی ترافیک داده ها را با سرعت بالای 3هزارو 456 ریزپردازشگر شکل می دهد.

این درحالی است که رایانه جدید آی بی ام برپایه توانایی محاسبه "سیستم پشتیبان گیری" عمل می کند. به طوری که این ابررایانه در همان لحظه که داده ها وارد می شوند، آنها را روی آلگوریتم ها تحلیل می کند.

بنابراین گزارش، اولین ابررایانه قرن بیستم " Earth Simulator" نام دارد. این ابررایانه برای اهداف علمی بویژه مطالعه درخصوص تکامل آب و هوایی زمین در ژاپن متولد شد.

این ابررایانه بین سالهای 2002 تا 2004 به عنوان پرقدرت ترین و سریعترین رایانه دنیا شناخته می شد. Earth Simulator با 86/35 ترافلاپ ، یعنی تقریبا برابر با 36 هزار میلیارد فلاپ عمل می کرد. این ابررایانه با هزینه مالی 58 میلیون دلار ساخته شد.

در سال 2004 "آی بی ام"  ابررایانه پر سرعت خود را معرفی کرد. Blue Gene/L اولین ابررایانه ای است که 01/36 ترافلاپ محاسبه را انجام می دهد. در مدت یکسال بعد آی بی ام ، چهارمین سری از Blue Gene را عرضه کرد. این ابررایانه تا 6/280 ترافلاپ را انجام می داد.

درهرحال تا نوامبر گذشته Blue Gene/L مقام خود را به عنوان پرقدرت ترین ابررایانه دنیا حفظ کرد.

اگرچه درحال حاضرعنوان پرقدرت ترین رایانه دنیا در اختیار شرکت های آمریکایی است اما ژاپنی ها دست از تلاش برای بازگیری این عنوان برنداشته اند، به طوری که دولت این کشور بودجه ای معادل یک میلیارد دلار را برای ساخت پرقدرت ترین ابر رایانه دنیا در اختیار شرکت های "هیتاچی"، "ان ای سی" و " فوجیستو" قرار داده است و این شرکت ها موظفند تا مارس 2009 رایانه ای با سرعت 10 پتافلاپ را بسازند.

منبع " خبرگزاری مهر "

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم شهریور 1386ساعت 10:33 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

نبردی دیگر بر سر سرورهای تیغه‌ای‌

نبردی دیگر بر سر سرورهای تیغه‌ای‌

اشاره :
دامنه کاربرد‌ سرورهای تیغه‌ای (Blade) بسیار گسترده شده است. به‌طوری که در اَبَر رایانه‌های مورد استفاده برای ایجاد تصاویر سه بعدی فیلم‌های سینمایی گرفته تا وب‌سایت‌ها و مراکز داده به کار می‌روند. به جرات می‌توان آن‌ها را جایگزینی برای رایانه‌های دسکتاپ کنونی دانست. بسیاری از کاربران از سرورهای تیغه‌ای مجزایی استفاده می‌کنند که تا حد و ‌اندازه‌های یک پی سی واقعی تعدیل شده‌اند. جان همفریز، از کارشناسان شرکت پژوهشی IDC، معتقد است که سرورهای تیغه‌ای مجموعه‌های گسترده‌تری از مشتریان را پوشش می‌دهند و اکنون پلتفرم سرورهای تیغه‌ای تنها ویژه مراکزداده‌ای بزرگ و غول‌آسا نیست.


منبع: بیزنس ویک

جادوی جدید
‌Blade به سرعت به عنوان جزئی از صنعت سخت افزار رایانه‌ای شناخته می‌شود. مجموع درآمدهای سرورهای تیغه‌ای در سال گذشته به  2/1 میلیارد دلار رسید. اما برآورد IDC برای سال جاری حدودا دوبرابر‌ این میزان است.‌در حالی که هدف آن است که تا سال 2009 درآمدی ده میلیارد دلاری داشته‌ باشند. سرورهای تیغه‌ای در سال 2004 تنها دودرصد از مجموع درآمدهای فروش سرور و پنج درصد از کل تعداد سرورها را در  جهان به خود اختصاص داده بودند. ‌حال آن‌که ظرف  چهار سال و با تحقق پیش‌بینی‌ها، سرورهای تیغه‌ای پا را فراتر می‌نهند و به جایگاهی می‌رسند که پانزده درصد از مجموع درآمدهای سرور و 25 درصد از کل تعداد سرورهای جهان را در اختیار خویش خواهند گرفت و بدون شک این رشد سریع، در میان تمام ادوات رایانه‌ای بی‌نظیر است.

شگفت آن‌که، سرورهای تیغه‌ای به فناوری تفرقه‌انگیزی بدل شده است که رایانه‌های بسیار بزرگ‌تر و گران‌تری را جایگزین نسل کنونی می‌کند. از آن جا که سرورهای تیغه‌ای  با ریزپردازنده‌های استاندارد اینتل، ای‌ام‌دی و همچنین تحت سیستم‌های عامل ویندوز و لینوکس نیز  ساخته می‌شوند و کار می‌کنند،  باید آن‌ها را  بخشی از مرحله گذار به تولید انبوه سرورهای مصرفی  دانست.

سرورهای تیغه‌ای در عین حال فرصت‌های فراوانی در‌ایجاد نوآوری را فراروی فناوران می‌گذارد. ‌این سرورها با تسهیل مسیر کنونی، مزایای متعددی را عرضه می‌دارند. از جمله: مدیریت آسان‌تری که منجر به سادگی کارکردهای رایانه‌ای می‌گردد، پوشش سریع ‌ترافیک و اختلالات شبکه و در صورت لزوم انتقال پردازش‌ها از یک سرور به سروری دیگر.‌ ترکیب نوآوری‌های پیشرفته با قیمت پایین توانسته است سرورهای تیغه‌ای را به محصولی فوق‌العاده تبدیل کند.

‌تغییرپذیری
آنچه صنعت تاکنون از سرورهای تیغه‌ای دیده، تازه آغاز ماجراست. داوگ بالوگ، نایب رئیس مرکز سرورهای تیغه‌ای در شرکت آی‌بی‌ام، براین باور است که پردازشگر چند رسانه‌ای سل (Cell) در ابتدای عرضه تنها مختص کنسول‌های بازی ویدیویی پلی استیشن 3 خواهد بود. اما به زودی برای کارهایی از قبیل تصویربرداری پزشکی، روی سرورهای تیغه‌ای نیز نصب می‌شود. مسلما این‌گونه کارکردهای سنگین و پرطرفدار، تنها نیازمند چند دستگاه سرور تیغه‌ای خواهد بود؛ نه یک ابر رایانه! بالوگ می‌افزاید: <تحقق‌این امر چندان دور نیست.>

سرورهای تیغه‌ای در واقع تخته مدارهایی با حدود دوازده ‌اینچ پهنا و چهارده ‌اینچ عمق هستند که به صورت افقی یا عمودی روی یک شاسی فلزی  درون رک مربوط به خود قرار می‌گیرند. زمانی که یک سرور تیغه‌ای خراب می‌شود، به راحتی می‌توان آن را با دیگری تعویض کرد. درباره این قضیه در محافل رایانه‌ای لطیفه‌ای هم شنیده می‌شود مبنی بر‌این که از‌این پس حتی بزرگ‌ترین مراکز داده‌ هم تنها شامل چند ردیف سرور تیغه‌ای، یک تکنسین و یک سگ خواهد بود؛ وجود تکنسین برای آن است که سرورهای تیغه‌ای‌ خراب را تعویض نماید و حضور سگ هم به این خاطر است که اگر تکنسین به کار دیگری مشغول شد، گازش بگیرد!

در حال حاضر، فیلم کینگ‌کنگ بزرگ‌ترین شاهکار سرورهای تیغه‌محسوب می‌شود. شرکت نیوزیلندی weta پردازش نهایی کینگ کنگ را انجام داده‌است. این شرکت در عرصه جلوه‌های ویژه فعال است و شهرت خود را بیشتر مدیون کار در فیلم‌های سه گانه <ارباب حلقه‌ها> است. 1900 سرور تیغه‌ای‌ این شرکت، چنان قدرت رایانشی‌ ایجاد کرده‌اند که آن را در رتبه‌ای معادل یکصد و نهمین ابرکامپیوتر سریع جهان جای داده است.

‌بازنگری
میلتن نگان، رئیس بخش فناوری شرکت وتا، می‌گوید: در اختیار داشتن پردازشگرهای بیشتر کمک می‌کند کارها سریع‌تر انجام شوند و‌این امر ما را یاری می‌دهد تا نسبت به مجموع کار بازنگری سریع‌تری داشته باشیم و در نتیجه، کار بی‌نهایت بهبود خواهد یافت. برای اطلا‌ع از پیشرفت روزافزون و مهیج سرورهای تیغه‌ای لازم است بدانید که سرورهای تیغه‌ای هیجان و واقعیت را در جلوه‌های ویژه فیلم‌ها به ‌وجود می‌آورند.

اکنون این توان رایانشی در بخش‌های کوچک‌تر آماده است برنامه‌های کاربردی را بسیار ساده‌تر نماید. آناکوندا اسپورتز، تولیدکننده و خرده‌فروش کالاهای ورزشی و یونیفرم مدارس، اکنون از سرورهای تیغه‌ای‌ برای اداره وب‌سایت تجاری خود بهره می‌گیرد.‌این شرکت دویست نفره قبلا برای این امر از سرورهای معمولی استفاده می‌کرد. لیکن دریافت که خرابی مکرر سرورها باعث ایجاد وقفه در تجارت الکترونیکی شرکت می‌شود.

راب‌میر، سرپرست خدمات‌اینترنتی شرکت آناکوندا، می‌گوید: تصور می‌کردیم سرورهای تیغه‌ای تنها مختص شرکت‌های بزرگ و خارج از حیطه کاری ماست. اما اکنون می‌بینیم هم قیمت آن عادلانه است و هم عملکردش بی‌نظیر است.

مؤسسه مالی - اعتباری تگزاس، مثال خوبی برای مقایسه قیمت و فضای مورد نیاز سرورها است.‌این موسسه در ساختمان دفتر مرکزی شلوغ خود واقع در سن آنتونیو با کمبود فضا مواجه بود. به‌همین خاطر سرورهای ویندوز و لینوکس خود را مثل جعبه پیتزا روی هم انباشته بود. اما در حال حاضر آن‌ها چهارده سرور تیغه‌ای را در فضایی معادل دو سرور معمولی جای داده‌اند. به گفته پت تول، نایب رئیس فناوری اطلاعات‌این موسسه، از زمان ورود سرورهای تیغه‌ای، در هزینه‌های مربوط به خرید ادوات جدید، کاهشی 30 درصدی داشته‌اند. 

‌همه منظوره
ایده سرورهای تیغه‌ای حاصل رونق شدید دات کام‌ها بود. شرکت‌های نوپا یا غول‌آسای ‌اینترنتی، کارهای روزمره وب سایت‌های خود را به شرکت‌هایی واگذار کرده بودند که در اداره مراکز داده عظیم تخصص داشتند. ابتدا تنها معدودی شرکت نوپا بودند که برای نخستین بار از سرورهای تیغه‌ای‌ استفاده کردند. اما آن‌ها هم همراه با سایر دات کام‌ها از صحنه روزگار محو شدند. اچ‌پی و کامپک پیش از ادغام‌، نخستین غول‌های فناوری بودند که در سال‌های 2000 و 2001 به این عرصه پا نهادند.

تلقی اولیه آی‌بی‌ام ‌این بود که سرورهای تیغه‌ای می‌تواند تقریبا یک فناوری همه منظوره باشد. لذا با آن‌که کمی دیر وارد بازار شد، به یمن همان تلقی اولیه بود که آبی بزرگ توانست پیشرو بازار باشد. طبق برآوردهای موسسه گارتنر، در سه ماهه سوم سال 2005، سهم‌این شرکت از بازار‌ سرورهای تیغه‌ای 37.2 درصد بود. ضمن آن که طی همین مدت، سهمی 45.1 درصدی از مجموع درآمدهای‌این تجارت را به دست آورد. پس از‌این شرکت، اچ‌پی در جایگاه دوم قرار دارد و دل نیز بعد از آن‌ها صاحب مقام سوم است.

در سال 2001 گروهی سی نفره که در شرکت آی‌‌بی‌ام با نام رمز اکسکالیبر (نام شمشیر افسانه‌ای شاه آرتور در ادبیات انگلیسی) مشغول به کار بودند. برای توضیح نحوه کار سرورهای تیغه‌ای ماه‌ها وقت خود را صرف گفت‌وگو با مشتریان کردند. پیشتر گروه مذکور به‌ این نتیجه رسیده بود که  این فناوری می‌تواند با طیف گسترده‌ای از کارهای پردازشی سروکار داشته باشد. به‌ همین خاطر فرصت را برای کسب استقلال نسبی از ابرکامپیوتر‌های غولآسا مغتنم شمردند. تیم داگرتی که از اواسط سال 2001 مدیر بازاریابی سرورهای تیغه‌ای در شرکت آی بی ام بوده است، می‌گوید: زمانی که دیگران سرورهای تیغه‌ای را تنها از جنبه صرفه‌جویی در فضا و انرژی بررسی می‌کردند، ما برداشت کاملاً متفاوتی از قضیه داشتیم.

‌شمشیرهای آخته
آینده‌نگری‌های آی بی‌ام سرورهای تیغه‌ای را با چنان مفهوم تازه وآینده روشنی مطرح ساخت که رسما به عنوان یک فرصت تجاری نمایان شد و سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را در منابع مالی و نیروی مهندسی به سمت خود جلب نمود. از سال 2002 که نخستین سرورهای تیغه‌ای آی‌بی‌ام کارشان را شروع کردند، آبی بزرگ نیز پرواز بلند خود را آغاز نمود.

جدیدترین راهبرد آی‌بی‌ام در‌این زمینه، بسته‌بندی اولیه سرورهای تیغه‌ای روی شاسی جهت صنایع خاص است. آی بی‌ام ‌ایده‌های بسیاری از‌این دست دارد که برای نمونه می‌توان به محصولی برای بانکداری شعبه‌ای تحت عنوان <بانک در جعبه> اشاره نمود که سرورهای شبکه، یک سرور‌ایمیل، مراقبت ویدیویی و کارهای دیگر را در یک مجموعه مجزا جمع کرده بود.‌این شرکت قصد دارد در ادامه سیاست‌های خود یک بسته محصول را جهت خرده فروشی‌ها تا اوایل سال‌آینده عرضه کند.

اما نبرد در عرصه سرورهای تیغه‌ای همچنان به قوت خود باقی است. اچ‌پی ادعا می‌کند که بسته نرم‌افزاری ممتازی برای مدیریت سرورهای تیغه‌ای و دستگاه‌های ذخیره‌سازی مشترک دارد.‌این شرکت همچنین خود را صاحب فناوری منابع تغذیه و خنک‌سازی می‌داند. ریک بکر، نایب رئیس و مدیرکل خط تولید سیستم سرورهای تیغه‌ای در شرکت اچ‌پی می‌گوید: ما رقیب قدرتمندی برای آی‌بی‌ام هستیم. شما در موقع مقرر شاهد سبقت گرفتن ما خواهید بود.
همفری، از کارشناسان IDC معتقد است که‌آی بی‌ام برای حفظ برتری خود باید در زمین بازی بماند. وی می‌گوید: من فضای سرورهای تیغه‌ای امروز را همانند نبردی شدید بین دو سنگین وزن ‌این صنعت می‌بینم؛ چیزی مثل نبرد کینگ کنگ با گودزیلا.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم شهریور 1386ساعت 10:18 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

IBM و SGI برنده‌های قرارداد ساخت سوپر کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس در آسیا

IBM و SGI برنده‌های قرارداد ساخت سوپر کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس در آسیا

یکی از دانشگاه‌های ملی کره و یک موسسه‌ی تحقیقات هسته‌ای ژاپنی روز چهارشنبه اعلام کردند که دو شرکت IBM و SGI برنده‌ی قراردادهای تامین سوپر کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس برای آنها شدند.
شرکت IBM برای دانشگاه ملی سئول یک سوپر کامپیوتر خواهد ساخت که شامل کلاسترینگ ۴۲۵ گره‌ای از سرورهای JS20 این شرکت خواهد بود. این سرورها مدتی قبل توسط IBM ساخته شده‌اند و اولین محصول این شرکت بر پایه‌ی پردازنده‌های Power PC می‌باشند.
در ژاپن نیز SGI قراردادی را منعقد کرد تا یک سوپر کامپیوتر Altix 3700 Bx2 برای موسسه‌ی تحقیقاتی انرژی اتمی ژاپن (JAERI) بسازد.
بیشتر بخوانید.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم شهریور 1386ساعت 6:8 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

آشنایی با مركز تحقیقات پردازشهای فوق سریع دانشگاه صنعتی امیر کبیر

آشنایی با مركز تحقیقات پردازشهای فوق سریع دانشگاه صنعتی امیر کبیر

مركز تحقیقات پردازشهای فوق سریع، با همكارِِی دانشكده مهندسی برق و دانشكده مهندسی كامپيوتر و فناوری اطلاعات، در دانشگاه صنعتی امیركبیر تأسیس شده است.

 یكی ازمهمترین اهداف این مركز توسعه سیستمهای ابررایانه در جهت پیشبرد اهداف تحقیقاتی كشور و در نهایت توسعه صنعت ابررایانه در ایران می‌باشد.

 این مركز با پشتوانه تجارب تحقیقات علمی و كاربردی اساتید دانشگاه صنعتی امیركبیر در زمینه پردازش موازی برای پاسخ گویی به نیاز مراكز تحقیقاتی و صنعتی به سیستمهای پردازش سریع آمادگی دارد.

 خدمات قابل ارائه توسط این مركز عبارتند از:

 • ارائه مشاوره و راه حل برای تسریع اجرای برنامه‌های كاربردی

 • نصب و راه اندازی سیستمهای ابررایانه‌ای كلاستر چند منظوره

 • تغییر در برنامه‌های كاربردی به منظور اجرا بر روی سیستمهای پردازش موازی و یا تولید برنامه‌های كاربردی جدید

 

مطالعه و تحقیق در زمینه طراحی و توسعه سیستمهای پردازش موازی از سالها قبل مورد توجه اساتید دانشكده های برق و كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر بوده است؛ برای نمونه چندین پروژه انجام شده در ذیل ذكر میشود.

طراحی و ساخت یك پردازشگر موازی به كمك پردازنده TMS320C25

در این پروژه 8 عدد پردازنده TMS320C25 با همبندی توری به هم متصل شدند و ارتباط پردازنده‏ ها نیز بصورت حافظه مشترك انجام شده و هدف مقدماتی از طراحی این سیستم شناسایی یك هواپیمای متحرك در تصاویر متوالی ( پنجاه تصویر 128×128 نقطه‏ ای در ثانیه ) در آسمان بوده‏ است.

 

 

طراحی و ساخت سیستم پردازشگر ترانسپیوتری

در این پروژه با استفاده از 17 عدد ترانسپیوتر IMS T805-25 و دو عدد تراشه IMS C004، یك ماشین پردازش موازی با توپولوژی قابل برنامه ریزی طراحی و ساخته شد و ارتباط پردازنده‏ها نیز بصورت مبادله پیام انجام گرفت. كاربرد این سیستم همه منظوره درنظر گرفته شد.

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت سیستم پردازش موازی با استفاده از TMS320C40

در این پروژه دو عدد پردازنده TMS320C40 در كنار هم بر روی یك مادربورد قرار گرفته و امكان ارتباط پردازنده ها هم از طریق حافظه مشترك و هم مبادله پیام درنظر گرفته شد. طراحی مادربورد این سیستم به نحوی است كه بوردهای مشابه بتوانند در یك همبندی دلخواه بهم متصل شوند. هشت عدد از این بوردها به هم وصل شدند. كاربرد سیستم همه منظوره می‏باشد.

 

 

طراحی و ساخت یك سیستم پردازش موازی با استفاده از كامپیوترهای پنتیوم

در این پروژه كارت شبكه و پروتكلهای خاصی برای ارتباط هر تعداد كامپیوتر شخصی در یك همبندی دلخواه طراحی و ساخته شد. روش ارتباط بصورت مبادله پیام و كاربرد این سیستم همه‌منظوره می‏باشد. در حقیقت انجام این پروژه منجر به طراحی و ساخت سیستم AkuCluster  شد.

 

طراحی و ساخت سیستم PC-Cluster نسل اول (AkuCluster)

این سیستم در دانشگاه صنعتی امیركبیر در سال 1380 و همگام با سایر مراكز تحقیقاتی دنیا، بصورت یك سیستم PC-Cluster و به منظور دستیابی به سرعت پردازش بالا طراحی و ساخته شد. این سیستم در حال حاضر متشكل از 32 عدد پردازنده بعنوان واحدهای پردازشگر بوده و طوری طراحی گردیده كه براحتی قابل گسترش می‏باشد. ارتباط این سیستم با كاربر توسط یك كامپیوتر كه نقش مدیر سیستم را دارد برقرار می‏شود و ایجاد هماهنگی در سیستم، نظارت بر اجرای برنامه‌ها، و ارتباط با كاربر توسط این مدیر سیستم و در ضمن عملیات پردازشی نیز توسط واحدهای پردازشگر انجام می‌شود. برنامه‏ های كاربردی نوشته شده به زبان C یا Fortran كه با استانداردهای MPI یا ‍PVM تهیه شده باشند، بر روی این سیستم قابل اجرا  می‌باشند.

 

مشخصات كلی این سیستم عبارتند از:

 • تعداد واحدهای پردازش: 32 عدد (قابل افزایش به تعداد بیشتر) 

 • نوع واحد پردازش: Pentium III

 • مقدار حافظه سیستم: GigaByte 8

 • ظرفیت دیسك سیستم: GigaByte 560

 • نوع شبكه ارتباطی: Fast Ethernet

 • همبندی شبكه: قابل تغییر

 • نوع سیستم عامل: Linux

 • حداكثر كارایی: GFLOPS (Giga FLoating-point Operation Per Second) 24

سیستم مذكور تقریباً یك محصول نیمه صنعتی است و در حال حاضر تعدادی پروژه تحقیقاتی مربوط به دانشگاه و دیگر سازمانهای دولتی  برروی آن در حال انجام می‌باشد. این سیستم اولین و تنها سیستم PC-Cluster است كه از ایران در فهرست TopClusters  به ثبت رسید. قابل ذكر است كه مطابق این فهرست در حدود 25 كشور دنیا در زمینه ساخت این سیستمها فعالیت دارند كه از این میان بجز ایران تنها هفت كشور دیگر آسیایی می‌باشند.

مزایای استفاده از این روش برای ساخت ابررایانه عبارتند از:

 • نسبت هزینه بر كارایی پایین

 • سخت افزار و نرم‌افزار ارزان و در دسترس

 • تعمیر و نگهداری ساده

 • قابلیت توسعه سیستم متناسب با نیاز

 • امكان بروز كردن سیستم

 • زمان بالای در اختیار بودن سیستم

 • عدم نیاز به شركت خارجی جهت پشتیبانی

 

طراحی و ساخت سیستم PC-Cluster برای مركز سنجش از دور ایران ( سازمان فضایی ایران)

مركز سنجش از دور ایران كه اینك در مجموعه ای به نام سازمان فضایی ایران قرار دارد (www.iran-irsc.com یک شرکت دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات است و عهده دار مدیریت و نظارت بر فعالیت های سنجش از دوری در ایران می باشد. این مرکز از طریق تامین و یا اخذ سیستم تصاویر ماهواره ای امکان تحقیق و مطالعه در زمینه های منابع زمینی ، هواشناسی و اقیانوس شناسی را فراهم می آورد. با دریافت مستقیم تصاویر امکان ارزیابی و نظارت بر پدیده های دینامیک و تولید نقشه های بهنگام فراهم می آید. از دیگر وظایف مرکز، ایجاد آرشیو ملی تصاویر ماهواره ای و ارائه خدمات اطلاعات به کاربران سنجش از دوراست. این مركز در سال 1381 قراردادی با دانشگاه برای طراحی و ساخت یك سیستم پردازش موازی منعقد نمود. این سیستم با هشت واحد پردازشگر و یك واحد مدیر سیستم به روش PC-Cluster ساخته شد. همچنین نسخه موازی نرم افزار IMAPP كه داده های خام دریافتی از ماهواره را به سطح L1B با قالب HDF تبدیل میكند، توسط تیم پردازش موازی دانشگاه تولید گردید.

مشخصات كلی این سیستم عبارتند از:

 • تعداد واحدهای پردازش: 8 عدد (قابل افزایش به تعداد بیشتر) 

 • نوع واحد پردازش: Pentium IV 2.4 Ghz

 • مقدار حافظه سیستم: GigaByte 4

 • ظرفیت دیسك سیستم: GigaByte 640

 • نوع شبكه ارتباطی داخلی: Fast Ethernet

 • همبندی شبكه: ستاره

 • نوع شبكه ارتباطی خارجی: Gigabit Ethernet

 • نوع سیستم عامل: Windows 2000 Advance Server

 • حداكثر كارایی: GFLOPS (Giga FLoating-point Operation Per Second) 19.2

نرم افزاری به نام Windows AkuCluster برای مدیریت این سیستم كلاستر تولید شد. این نرم افزار امكان مدیریت منابع توزیع شده در سیستم، دسترسی ساده كاربر به منابع و مانیتورینگ منابع را فراهم میكند. تعدادی نرم افزار كاربردی نیز به نامهای Cut PDS، PDS to JPG و Parallel IMAPP برای اجرا بر روی این سیستم تولید شدند.

 

آدرس پستی: ایران، تهران، خیابان حافظ، كوچه البرز، شماره 34، طبقه اول

تلفن:2691 6646 (21 98)        پست الكترونیك: info@ihpcrc.com

سایت : http://www.ihpcrc.com

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم شهریور 1386ساعت 3:19 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

داستان ابر رایانه‌ها

داستان ابر رایانه‌ها

این روزها در هیاهوی عرضه iPhone یک خبر گم شد آن هم خبر شکسته شدن مجدد سرعت ابر رایانه‌ها توسط محصول جدید IBM یعنی Blue Gene/P.

وقتی در 11 می 1997 کامپیوتر Deep Blue، توانست گری کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد سرعتش 11.38 گیگافلاپ بود. امروز بعد از گذشت ده سال جدیدترین ساخته IBM سرعت ثابتی برابر یک پیتافلاپ دارد!

 

P11_kasparov_breakout


گرچه کاسپاروف در سال 96 سه مسابقه را برده بود
ولی بالاخره در می 1997 بازی را به رقیب دیجیتالی‌اش واگذار کرد

یک ابر رایانه می‌تواند به کمک تعداد زیادی پردازشگر محاسبات بسیار بسیار زیادی را در زمان بسیار بسیار اندکی انجام دهد. به عنوان مثال سریعترین ابر رایانه فعلی دنیا یعنی Blue Gene/P می‌تواند در هر ثانیه هزار تریلیون محاسبه را به کمک 294 هزار پردازشگر انجام دهد که تقریبا 100 هزار بار قدرتمندتر از PC های ماست! البته ناامید نباشید چون اصلی هست که می‌گوید ابر رایانه‌های امروز کامپیوترهای معمولی فردا خواهند بود.

کاربردها و محدودیت‌ها

شاید کنجکاو باشید بدانید که چنین توان پردازشی به درد چه نوع کاربردهایی می‌خورد. چون ابر رایانه‌ها دستگاه‌های گرانی هستند (مثلا Blue Gene/P بیش از 93 میلیون دلار قیمت دارد)، دولت‌ها و سازمان‌های خاصی امکان خریداری و استفاده از چنین پدیده‌هایی را دارند و استفاده‌های آن‌ها کاملا مشخص است. ابر رایانه‌ها با توجه به توان بسیار بالای محاسباتی‌شان در فیزیک کوانتوم، پیش‌بینی وضع هوا، تحقیقات جوی (مثلا پدیده گرم شدن جهانی)، انواع شبیه‌سازی‌ها (مثلا شبیه‌سازی انفجار سلاح‌های اتمی) و موارد مشابه که حجم زیاد پردازش داده دارند استفاده می‌شود. البته ابر رایانه‌های ویژه‌ای هم هستند که برای مقاصد خاصی طراحی می‌شوند مثل Deep Blue که برای شطرنج آماده شده بود یا Deep Crack که برای شکستن الگوریتم رمزنگاری DES ساخته شده بود.

 

300px-Columbia_Nasa


تصویری از ابر رایانه کلمبیا در سازمان فضایی ناسا

با وجود قابلیت‌های شگفت انگیز، ابر رایانه‌ها محدودیت‌هایی هم دارند: گرمای زیادی تولید می‌‌کنند و خنک کردن آن‌ها همیشه یک مشکل بوده است. اطلاعات را نمی‌توان سریعتر از سرعت نور بین دو بخش ابر رایانه منتقل کرد و همچنین به دلیل اینکه ابر رایانه‌ها با حجم زیادی از داده سر و کار دارند چک کردن درستی انتقال و ذخیره اطلاعات در آنها مساله پیچیده‌ای است.

برنامه‌نویسی و سیستم عامل ابر رایانه‌ها

یک مورد جالب دیگر در ابر رایانه‌هابحث برنامه‌نویسی و سیستم عامل آن‌هاست. جالب است بدانید برنامه شطرنج Deep Blue که توانست گری کاسپاروف را شکست دهد به زبان C‌ نوشته شده بود. سیستم عامل ابر رایانه‌ها به خصوص در سال‌های اخیر لینوکس بوده است. نمودار زیر میزان استفاده از سیستم عامل‌های مختلف را در 500 ابر رایانه اول دنیا تا سال 2005 نشان می‌دهد. همان طور که می‌بینید سهم ویندوز و مک تقریبا صفر است!

 500px-Top500_OS

در مورد برنامه‌نویسی به دلیل معماری موازی در ابر رایانه و نیاز به تکنیک‌های ویژه برای افزایش سرعت اجرای برنامه هنوز از فرترن (زبان برنامه‌نویسی علمی) بیشتر استفاده می‌شود چرا که بعضی کامپایلرهای فرترن می‌توانند کدی سریعتر از کدهای C++, C تولید کنند.

جنبه دیگر تولید ابر رایانه‌ها بحث رقابت یا بهتر بگویم کل کل تکنولوژیکی بین کشورهاست. مهمترین رقبای این بازار چند شرکت از امریکا و ژاپن هستند.سال 2004 آخرین باری که ژاپنی‌ها اول بودند، ابر رایانه شبیه‌ساز زمین (Earth Simulator) در یوکوهاما سرعتی برابر 35.86 ترافلاپ داشت.

توضیح: ابر رایانه را به جای Supercomputer به کار بردم از ترس اینکه به کار بردن بخش اولش موجب قیلطر شدن اینجا بشود!

پی نوشت: در ایران هم کارهایی در زمینه ابر رایانه شده است. مرکز تحقیقات پردازش‌های فوق سریع در دانشگاه امیرکبیر کارهای تحقیقاتی در این زمینه انجام می‌دهد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم شهریور 1386ساعت 2:51 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابر رایانه در خدمت هواشناسی

ابر رایانه در خدمت هواشناسی

مسئول اجرایی پروژه کلاستر سازمان هواشناسی گفت: صحت پیش بینی هواشناسی در ایران حدود 92 درصد است که با بالا رفتن توان پردازش اطلاعات پایگاههای هواشناسی به واسطه بکارگیری قوی ترین ابر رایانه ایران، صحت پیش بینی ها نیز بالا می رود.

به گزارش دیدبان آی تی ایران، مهندس محمد رضا داوودی صبح امروز در مراسم بهره برداری از قوی ترین ابر رایانه ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه سازمان هواشناسی به دنبال مدرنیزه کردن بخش های مختلف این سازمان است، افزود: پیش بینی های هواشناسی تا کنون به صورت دستی بوده است و کارشناسان پیش بینی پس از ثبت اطلاعات هواشناسی، پیش بینی را به صورت دستی انجام می دهند .

وی از فعالیت 270 ایستگاه هواشناسی در ایران خبر داد و گفت: حجم اطلاعات زیادی از ایستگاههای هواشناسی به صورت ساعت به ساعت جمع آوری می شوند و پردازش آنها مستلزم محاسبات پیچیده ریاضی است. اکنون با بهره برداری از ابر رایانه با 216 پردازنده می توان خیلی سریعتر و با صحت بیشتر به پیش بینی در هواشناسی دست زد .

داوودی از نظر تایید آمیز کارشناسان سازمان هواشناسی نسبت به طرح مشترک سازمان هواشناسی ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) در زمینه ساخت کلاستر خبر داد و گفت: یک مدل برای پیش بینی هواشناسی با کلاستر به صورت آزمایشی در حال امتحان است. یک پیش بینی که 12 ساعت به طول می انجامید اکنون در عرض سه دقیقه به دست آمد .

+ نوشته شده در  جمعه دوم شهریور 1386ساعت 6:28 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابرکامپیوترها پرواز می‌کنند!

ابرکامپیوترها پرواز می‌کنند!

سازمان فضایی آمریکا(ناسا) قصد دارد با سرمایه‌گذاری فراوان یک ابرکامپیوتر را به فضا ارسال کند.
این مرکز با استفاده از چندین متخصص و کارشناسان قصد دارد ابرکامپیوتر مخصوص خود را هفتم آگوست به فضا پرتاب کند.
اقدامات ناسا برای سیم‌کشی‌های فضایی و راه‌اندازی شبکه‌های اطلاعاتی فضایی تاکنون خسارات سنگینی را به این سازمان وارد آورده است.
بر اساس گزارشات منتشر شده در نشریات تخصصی Aviation Week و Space Technology، ناسا قصد دارد تا پایان سال آینده یک ابرکامپیوتر دیگر را نیز از شرکت کامپیوتری IBM خریداری و آن را به فضا پرتاب کند.
هنوز اخباری در مورد قیمت ابرکامپیوترهای فضایی ناسا منتشر نشده است.

 

+ نوشته شده در  جمعه دوم شهریور 1386ساعت 5:59 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ايران به جمع كشورهاي پيشرفته سازنده قويترين ابررايانه هاي فوق سريع پيوست

ايران به جمع كشورهای پيشرفته سازنده قويترين ابررايانه های فوق سريع پيوست

قويترين ابررايانه ايران و خاورميانه با سرعت ‪ ۸۶۰‬گيگافلاپ در دانشگاه صنعتي اميركبير ساخته شد.

با ساخت اين سامانه كه قويترين ابررايانه فوق سريع ساخته شده در خاورميانه محسوب مي‌شود، ايران به جمع چند كشور پيشرفته داراي اين فناوري مي‌پيوندد.

دكتر احمد معتمدي مجري اين طرح روز دوشنبه طي يك مصاحبه مطبوعاتي ضمن معرفي اين ابررايانه كه با همت محققان مركز تحقيقات پردازش‌هاي فوق سريع در دانشگاه صنعتي اميركبير ساخته شده است، افزود اين ابررايانه كه به سفارش سازمان هواشناسي ساخته شده است تا ماه آينده براي پيش بيني وضع هوا در اين سازمان راه‌اندازي مي‌شود.

در اين طرح كه حاصل تلاش دو ساله اين گروه تحقيقاتي است، ‪ ۲۱۶‬هسته پردازشي اپترون ‪ ۲‬گيگاهرتز با بهره‌گيري از فناوري كلاستر به صورت موازي عمل مي‌كنند.

اين سامانه حافظه‌اي برابر ‪ ۵۶‬گيگابايت دارد و ظرفيت ذخيره‌سازي آن معادل ‪ ۵۸۰۰‬گيگابايت است. اين ابررايانه داراي حداكثر توان پردازشي ‪۸۶۰‬ ميليارد عمل در ثانيه است.

اين درحالي است كه در قوانين تجارت جهاني، ابررايانه‌هاي قويتر از ‪ ۱۹۰‬ميليارد عمل در ثانيه كالاي راهبردي محسوب شده و فروش آنها مشمول تحريم مي‌گردد.

سيستم عامل مورد استفاده در اين سامانه لينوكس است و يك نرم‌افزار نيز براي مديريت، نظارت و كنترل سيستم توسط محققان اين مركز تهيه شده است. همچنين مجموعه‌اي از نرم‌افزارهاي كاربردي مانند ‪ MM5‬و ‪ ARPS‬براي پيش‌بيني وضع هوا بر روي اين ابررايانه نصب و مورد استفاده قرار گرفته است. نتايج بدست آمده در اين طرح به تاييد كارشناسان شركتهاي اروپايي نيز رسيده است.

منبع : >>> http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-152/8605152754135829.htm

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم مرداد 1386ساعت 10:7 قبل از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

ابر رايانه يا يك Super Computer

يك ابر رايانه يا يك Super Computer از چیه ؟

ابر رایانه هایی مثل بلوژن و ارث سیمیولیتور از ده ها پردازنده ی نیمه قدرتمند PowerPC استفاده می کنند که البته اکثر ابررایانه ها ساخت غول مرده IBM است. یعد از IBM هم پردازنده های ایتانیوم اینتل و اوپترون AMD حضور دارند. معمولا تا 128 گیگابایت رم ثبت شده قبول می کنند.
اولا شرکت پیکسار دیگر وجود خارجی ندارد و توسط والت دیزنی خریداری شده. ثانیا شرکت هایی مثل دریم ورکز از پردازنده های اوپترون استفاده می کنند. اگه اشتباه نکنم والت هم از ایتانیوم استفاده میکنه.
در مورد هارد هم از هاردهای SCSI و یا RaptorX های شرکت Western استفاده می کنند.
در مورد رم از برندهای معرفی چون Micron , Corsair,SAMSUNG , Buffalo , Kingston , OCZ ,... استفاده می کنند.
در مورد کارت های گرافیکی که مهمترین عاملند هم از سری Quadro nVIDIA و یا ATI FireGL و یا Matrox , 3D Labs استفاده می کنند.

 اطلاعاتی در مورد ابر رایانه ها

ابر رایانه وسیله ای برای تبدیل مسایل محاسبه ای به مسایل ورودی و خروجی است.
کن باچر (Ken Batcher) ابر رایانه رایانه ای است که در زمان معرفی از نظر ظرفیت پردازش و به خصوص سرعت محاسبه ازدیگر ماشین ها قوی تر باشد. اولین ابر رایانه ها در دهه ی 1960به طور عمده در موسسه اطلاعات کنترل (CDC) توسط سیمور کری«Seymour Cray» طراحی شد. کری تا دهه ی 1970 زمانی که برای تاسیس شرکت خود پژوهشکده کری, از آن جدا شد آنرا هدایت می کرد. کری بعدها با طرح های جدید خود بازار ابر رایانه را در دست گرفت و تا 25 سال (1965 1990) بی رقیب ماند. در دهه ی 1980به موازات تولید یک دهه قبل تر کامپیوتر کوچک هاشمار زیادی از رقیبان کوچکتر وارد بازار شدند اما بسیاری از آنها در" رکود بازار ابر رایانه ها" ی اواسط دهه ی 1990 ناپدید شدند. امروزه ابر رایانه ها طرح های یک بار تولید شونده هستند که توسط شرکت های "سنتی" مانند IBM و HP طراحی می شوند. این شرکت ها بسیاری از شرکت های دهه ی 1980 را برای استفاده از تجاربشان خریداری کردند، هر چند در طراحی ابر رایانه ها موسسه ی کری متخصص تر است .

معنای کلمه ی ابر رایانه تا حدی متغیر است , و ابر رایانه های امروزی فردا دیگر کاربردی نخواهند داشت، همانگونه که از کولاسوس (Colossus)،* (اولین رایانه ی الکترونیکی برنامه دار رقمی دنیا، که طی جنگ جهانی دوم رمز های آلمانی ها را می شکست) پیدا است. ماشین های اولیه ی سی دی سی (CDC) صرفاً پردازنده های منفرد پر سرعتی بودند که تا ده برابر سریع تر از سریع ترین ماشین هایی که توسط دیگر شرکت ها معرفی شده بودند کار می کردند. در دهه ی 1970 بیشتر ابر رایانه ها برای استفاده از پردازنده ی برداری طراحی می شدند و بسیاری از بازیگر های تازه کار برای ورود به بازار پردازنده هایی از این نوع را با قیمت ارزان تر عرضه می کردند. در دهه های 1980و 1990 پردازنده های برداری جای خود را به سیستم های پردازش موازی فشرده با هزاران سی پی یو (CPU) ساده ای داد که برخی از آنها واحد های غیر مرسوم و برخی طرح های متداول و سنتی بودند. امروزه طرح های موازی بر پایه ی ریز پردازنده های RISC " غیر مرسوم" مانند PowerPC یا PA_RISC قرار دارند.

ابزار های نرم افزاری
ابزار های نرم افزار ی پردازش توزیعی، API های استاندارد از جمله MPI و PVM و راه حل های نرم افزاری متکی بر منبع باز مانند Beowulf و openMosix، که کار ساخت نوعی از " ابر رایانه های مجازی" با استفاده از مجموعه های ایستگاه کار ها و خدمتگذار های عادی را تسهیل بخشید، را شامل می شود. فن آوری هایی مانند Rendezvous راه تولید خوشه های رایانه های ویژه را هموار ساخت. یک نمونه، تابع تفسیر توزیعی در برنامه کاربردی ترکیبیApple's Shake ست. رایانه هایی که از نرم افزار Shake استفاده می کنند کافی است فقط در شبکه در مجاورت یک دیگر باشند تا به طور خود کار منابع همدیگر را پیدا و مورد استفاده قرار دهند. در حالی که هنوز هیچ کس خوشه رایانه ی ویژه ای ای بهتر از ابر رایانه های سال گذشته نساخته است فاصله ی بین رایانه های رومیزی، یا حتی لپ تاپ ها و ابر رایانه ها در حال ناپدید شدن است و این احتمال وجود دارد که این روند با افزایش پشتیبانی توکار برای همسانی(parallelism) و پردازش توزیعی در سیستم عامل های رایانه های رومیزی تداوم یابد. یک زبان برنامه نویسی آسان برای ابر رایانه ها مبحث تحقیقاتی باز و وسیعی را در علم رایانه به جا ی می گذارد .


کاربرد ها
ابر رایانه ها برای کارهایی که به محاسبات زیاد و دقیق نیازمند است به کار می رود از جمله: پیش بینی وضع هوا , تحقیقات آب و هوایی ( که شامل گرم شدن جهانی می شود)، نمونه سازی مولکولی (محاسبه ی ساختار ها و خصوصیات ترکیب های شیمیایی، درشت مولکول های زیستی، بسپار ها, و بلور ها، شبیه سازی های فیزیکی ( مانند شبیه سازی هوا پیما در تونل باد، شبیه سازی انفجار جنگ افزار های هسته ای و تحقیقات در مورد جوش هسته ای )، رمز گشایی و مانند آن. موسسه های نظامی و علمی از بزرگترین مشتری ها می باشند.

طراحی
ابر رایانه ها به دلیل به کار گیری طرح های ابتکاری و جدید با سرعتی بیشتر از رایانه های متداول کار می کنند. این طرح ها ان ها را قادر می سازد بسیاری کارها را با وجود نیاز به برسی فنی جزییات بغرنج به صورت موازی انجام دهند.ان ها بیشتر برای انجام گونه های خاصی از محاسبات تخصص دارند و در برابر بیشتر کارهای محاسباتی عادی عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند. سازمان دهی حافظه این رایانه ها به دقت تنظیم شده است تا در تمام زمان ها پردازنده با داده ها و دستور العمل ها تغذیه شود. در واقع, بیشتر تفاوت پیاده سازی بین رایانه های کند تر و ابر رایانه ها به خاطر طرح سازمان دهی حافظه و ترکیب بندی اجزا است .


قانون Amdahl برای تمام سیستم های موازی صادق است. ابر رایانه ها تلاش زیادی را برای حذف توالی نرم افزاری اعمال کرده و برای شتاب دادن به تنگنا های (bottlenecks) باقی مانده از سخت افزار بهره می گیرند.

چالش های ابر رایانه و فن آوری ها
یک ابر رایانه تولید گرما می کند و باید خنک شود. خنک سازی بیشتر ابر رایانه ها یک مشکل HVAC بزرگ است .
اطلاعات نمی تواند با سرعتی بیشر از سرعت نور بین دو جز یک ابر رایانه جا به جا شود. به همین دلیل، ابر رایانه هایی که چندین متر طول دارند باید دارای زمان پاسخگویی دست کم یک دهم نانو ثانیه باشد. به این خاطر در طرح ابر رایانه ی کری ساخت سیمور کری از کابل های کوتاه ا ستفاده شده بود.
ابر رایانه ها مقادیر زیادی داده را در مدت زمان کوتاهی مصرف و تولید می کنند. برای اطمینان از این که اطلاعات به سرعت منتقل و به درستی ذخیره و باز یابی می شود به کاری بیشتر نیاز است .

فن آوری هایی که برای ابر رایانه ها شکل گرفته اند عبارتند از:
پردازش برداری
خنک سازی به کمک مایع
دسترسی به حافظه نا یکنواخت(NUMA)
لوح های شیاری ( که اولین نمونه ی ان بعد ها RAID نام گرفت)
سیستم فایل موازی

تکنیک های پردازش

تکنیک های پردازش برداری اول بار برای ابر رایانه ها توسعه یافت و همچنان در برنامه های کاربردی با کارایی بالامتخصص مورد استفاده قرار می گیرد . تکنیک های پردازش برداری به بازار مجتمع در معماریDSP ودستورهای پردازش SIMD برای رایانه های همه منظور تحلیل یافته است .

سیتم عامل
سیستم عامل آنها، که اغلب نسخه ای از لینوکس است، با سیستم عامل های دیگر ماشین های کوچکتر تفاوتی ندارند. به هر حال از آنجا که توسعه دهندگان سیستم های عامل منابع برنامه نویسی را محدود کرده اند رابط کاربری ان ها ضعیف تر است. و از این واقعیت منتج می شود که وقتی این رایانه ها که اغلب قیمتی برابر با صد ها هزار دلار دارند به بازار های خیلی کوچک فروخته می شوند بودجه ی R&D آنها اغلب محدود می شود. به طرز جذابی این روندی مداوم در صنعت رایانه بوده است.

برنامه نویسی
معماری موازی ابر رایانه ها اغلب استفاده از تکنیک های برنامه نویسی خاصی را برای به کار گیری سرعت شان تحمیل می کند .کمپایلر های فرترن تک منظوره سریعتر از کمپایلر های زبان برنامه نویسی C و زبان برنامه نویسی++C کد تولید می کنند بنا بر این فرترن زبان انتخابی برنامه نویسی علمی و بنابر این زبان بیشتر برنامه هایی که در ابر رایانه ها پیاده می شود است. برای بهره گیری از موازی بودن ابر رایانه ها، در خوشه های با اتصال شل از PVM و MPI ودر ماشین های با حافظه مشترک و هماهنگ از OpenMP استفاده می شود .

انواع ابر رایانه های همه کاره
سه دسته ی اصلی از ابر رایانه های همه کاره وجود دارد:
ماشین های مبتنی بر پردازش موازی عملیات های محاسباتی مشترک را در آن واحد بر حجم زیادی از داده انجام شود.
رایانه های خوشه ای با کابل کشی کوتاه برای پشتیبانی از تعداد زیادی پردازنده و برای این که حافظه ی آنها بتواند با هم در ارتباط باشد از رابط های مخصوص استفاده می کنند . پردازنده ها و وسایل کابل کشی از ابتدا برای ابر رایانه ها طراحی می شوند.سریعترین ابر رایانه های همه کاره دنیا از این فن آوری استفاده می کنند.
خوشه های commodity از تعداد زیادی پی سی های commodity که با شبکه های محلی با پهنای باند زیاد و سرعت عکس العمل کم به هم مرتبطند استفاده می کنند.

در سال 2002 قانون مور (Moore) و اقتصاد مقیاس عامل های غالب در طراحی ابر رایانه ها است: در حال حاضر یک رایانه رو میزی جدید از یک ابر رایانه ی 15 ساله قدرتمند تر است، و دست کم برخی از ترفند های طراحی که باعث می شد ابر رایانه های پیشین بهتر از ماشین های رومیزی کنونی کار کنند درون یک commodity pc's جا داده شده اند .از این گذشته , هزینه ی توسعه و تولید تراشه ها باعث می شد تا طراحی تراشه های سنتی برای یک اجرای کوتاه عملا غیر اقتصادی شده وتراشه های تولید انبوه که با داشتن تقاضا های کافی از عهده ی هزینه ی تولید خود بر می آمدند جای آنها را بگیرند .

علاوه بر این، بسیاری از مسایلی که توسط ابر رایانه ها انجام می شد به طور ویژه برای موازی سازی ( در اصل، تبدیل کردن به بخش های ریز تر برای این که بتوان در ان واحد بر روی ان ها کار کرد) و به خصوص، موازی سازی نسبتاً زمخت (coarse-grained parallelization) که مقدار اطلاعات مورد نیاز برای انتقال بین واحد های پردازش مستقل از هم را محدود می کند، مناسب است. به همین دلیل برای بسیاری از کار ها می توان " خوشه های" رایانه ای با طرح استاندارد که قابل برنامه نویسی برای کار به صورت یک رایانه ی بزرگ هستند را جایگزین ابر رایانه های سنتی و متداول کرد. بسیاری از این ها از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند، به آنها خوشه های Beowulf گفته می شود.
 
در ابتدای سال 2003، ابر رایانه های شماره ی 3 دنیا خوشه ای از commodity است و تحت سیستم عامل لینوکس و با سخت افزار اینتل x86 کار می کند. به هر حال انتظار می رود شماری از پروژه های خوشه ی commodity که تحت لینوکس و با CPU های AMD x86-64 عمل می کنند با سرعت بالاتری کار کنند. اگر این روند تداوم یابد احتمالا لینوکس سیستم عامل استاندارد de facto ابر رایانه ها خواهد شد.

در انتهای سال 2003 ابر رایانه های شماره ی 3 دنیا خوشه ای متفاوت بود، VirginiaTech System X که با Mac OS X بر خوشه ای از سیستم های 1,100 G5 کار می کرد.

ابر رایانه های تک منظوره
ابر رایانه های تک منظوره ابزار های محاسبه ی به کارایی بالا هستند که معماری ان ها برای یک کار خاص طراحی شده است. این باعث می شود بتوان از تراشه های به طور خاص برنامه نویسی شده ی FPGA و یا حتی تراشه های VLSI سنتی استفاده و با قربانی کردن عمومیت، نسبت کار ایی/قیمت بالاتری تولید کرد. از این ابر رایانه ها برای برنامه های کاربردی مانند محاسبه های فیزیک فضایی و کد شکنی brute-force استفاده می شود.

چند نمونه از ابر رایانه های تک منظوره عبارتند از:
Deep Blue برای بازی شطرنج
محاسبه قابل پیکر بندی
GRAPE برای فیزیک فضایی

سریعترین ابر رایانه های امروزی
سرعت یک رایانه عموماً با فلاپ (عملیات های اعشاری در هر ثانیه) اندازه گیری می شود .این اندازه گیری هزینه سربار ارتباطات را نادیده گرفته و فرض می کند که تمام پردازنده ها ی ماشین به داده ها دسترسی وبا تمام سرعت کار می کنند.بنابر این به عنوان یک استاندارد متری ایده ال نیست ولی به هر حال به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد .

در 29 سبتامبر سال 2004م سریعترین ابر رایانه ها نمونه اولیه Blue Gene/L با 16.250پردازنده ساخت IBM می باشد. این ابر رایانه می تواند با سرعت 01/36 ترا فلاپ کار کند. نمونه اولیه Blue Gene/L نسخه ی سفارشی شده ی معماری PowerPc شرکت ای بی ام (IBM) است. این نمونه اولیه فعلاً در Rochester شرکت ای بی ام، نیو یورک فاسیلیتی است اما نسخه های تولید در سایت های مختلف از جمله آزمایشگاه ملی لارنس لیور مور (LLNL) مهیا خواهد شد. قبل از Blue Gene/ L سریعترین ابر رایانه شبیه ساز زمین در موسسه علوم زمین یوکوماها ژاپن بود. این ابر رایانه کلاستری از 640 رایانه ی 8- پردازنده ای متعارف و برداری مبتنی بر معماری NEC SX-6 (با مجموع 5120 پردازنده) بود و از یکی از نسخه های سفارشی شده یسیستم عامل یونیکس استفاده می کرد.

سرعت آن 5 برابر سریعترین ابر رایانه پیشین یعنی کامپیوتر خوشه ای ASCI White در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور(Lawerence Livermore) بود. ابتکار ASCI دولت ایالات متحده تلاش دارد برای حفظ برتری استراتژیک خود در معاهده ی منع آزمایش های هسته ای، آزمایش های هسته ای را شبیه سازی کند.
PRAM سری دیگری از ابر رایانه ها است.
لیستی از 500 تا از سریعترین ابر رایانه ها در http://www.top500.org (cache) موجود است

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم تیر 1386ساعت 1:23 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا در IBM متولد شد

 شرکت IBM سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا را با هدف اقتصادی و پژوهشی تولید کرد.


این محصول جدید که Blue Gene/P نام گرفته است، سه برابر از پرقدرترین ابرکامپیوتر موجود با نام BlueGene/L که پیش‌تر توسط شرکت IBM ساخته شده بود، سریع‌تر است.

این ابرکامپیوتر جدید قادر است محاسبات را با سرعت پتافلاپ(petaflop) انجام دهد. بر این اساس، Blue Gene/P می‌تواند هر هزار محاسبه را تنها ظرف یک ثانیه انجام دهد.

طبق گفته‌های شرکت IBM، این ابرکامپیوتر جدید 100 هزار بار از پرتوان‌ترین کامپیوترهای شخصی موجود سریع‌تر است.

دولت آمریکا که این ابرکامپیوتر را از شرکت IBM خریداری کرده است قصد دارد اواخر سال جاری آن را در آزمایشگاه ملی آرگون وابسته به وزارت انرژی این کشور نصب کند.

قرار است از این دستگاه فوق سریع در محاسبات پیچیده و شبیه‌سازی‌‌های رشته‌های مختلف علمی، از فیزیک گرفته تا نانوتکنولوژی مورد استفاده قرار گیرد.

Blue Gene/L که هم‌اکنون به عنوان سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore در ایالت کالیفرنیای آمریکا واقع شده است.


 

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم تیر 1386ساعت 3:28 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  | 

اطلاعاتی در مورد ابر رایانه ها

اطلاعاتی در مورد ابر رایانه ها

ابر رایانه وسیله ای برای تبدیل مسایل محاسبه ای به مسایل ورودی و خروجی است.
ابر رایانهرایانه ای است که در زمان معرفی از نظر ظرفیت پردازش و به خصوص سرعت محاسبه ازدیگرماشین ها قوی تر باشد. اولین ابر رایانه ها در دهه ی 1960به طور عمده در موسسهاطلاعات کنترل (CDC) توسط سیمورکری «Seymour Cray» طراحی شد. کری تا دهه ی 1970زمانی که برای تاسیس شرکت خود پژوهشکده کری, از آن جدا شد آن را هدایت می کرد. کریبعدها با طرح های جدید خود بازار ابر رایانه را در دست گرفت و تا 25 سال 1965تا 1990 بی رقیب ماند. در دهه ی 1980به موازات تولید یک دهه قبل تر کامپیوتر کوچكها شمار زیادی از رقیبان کوچکتر وارد بازار شدند اما بسیاری از آنها در" رکود بازارابر رایانه ها" اواسط دهه ی 1990 ناپدید شدند. امروزه ابر رایانه ها طرح های یکبار تولید شونده هستند که توسط شرکت های "سنتی" مانند IBM و HP طراحی می شوند. اینشرکت ها بسیاری از شرکت های دهه ی 1980 را برای استفاده از تجاربشان خریداری کردند،هر چند در طراحی ابر رایانه ها موسسه ی کری متخصص تر است .
معنای کلمه یابر رایانه تا حدی متغیر است , و ابر رایانه های امروزی فردا دیگر کاربردی نخواهندداشت، همانگونه که از کولاسوس (Colossus)، اولین رایانه ی الکترونیکی برنامه داررقمی دنیا، که طی جنگ جهانی دوم رمز های آلمانی ها را می شکست) پیدا است. ماشین هایاولیه ی سی دی سی (CDC) صرفاً پردازنده های منفرد پر سرعتی بودند که تا ده برابرسریع تر از سریع ترین ماشین هایی که توسط دیگر شرکت ها معرفی شده بودند کار میکردند. در دهه ی 1970 بیشتر ابر رایانه ها برای استفاده از پردازنده ی برداری طراحیمی شدند و بسیاری از بازیگر های تازه کار برای ورود به بازار پردازنده هایی از ایننوع را با قیمت ارزان تر عرضه می کردند. در دهه های 1980و 1990 پردازنده های برداریجای خود را به سیستم های پردازش موازی فشرده با هزاران سی پی یو (CPU) ساده ای دادکه برخی از آنها واحد های غیر مرسوم و برخی طرح های متداول و سنتی بودند. امروزهطرح های موازی بر پایه ی ریز پردازنده های RISC " غیر مرسوم" مانند PowerPC یا PA_RISC قرار دارند.

ابزار های نرم افزاری
ابزار های نرم افزار یپردازش توزیعی، API های استاندارد از جمله MPI و PVM و راه حل های نرم افزاری متکیبر منبع باز مانند Beowulf و openMosix، که کار ساخت نوعی از " ابر رایانه هایمجازی" با استفاده از مجموعه های ایستگاه کار ها و خدمتگذار های عادی را تسهیلبخشید، را شامل می شود. فن آوری هایی مانند Rendezvous راه تولید خوشه های رایانههای ویژه را هموار ساخت. یک نمونه، تابع تفسیر توزیعی در برنامه کاربردیترکیبیApple's Shake ست. رایانه هایی که از نرم افزار Shake استفاده می کنند کافیاست فقط در شبکه در مجاورت یک دیگر باشند تا به طور خود کار منابع همدیگر را پیدا ومورد استفاده قرار دهند. در حالی که هنوز هیچ کس خوشه رایانه ی ویژه ای ای بهتر ازابر رایانه های سال گذشته نساخته است فاصله ی بین رایانه های رومیزی، یا حتی لپ تاپها و ابر رایانه ها در حال ناپدید شدن است و این احتمال وجود دارد که این روند باافزایش پشتیبانی توکار برای همسانی(parallelism) و پردازش توزیعی در سیستم عامل هایرایانه های رومیزی تداوم یابد. یک زبان برنامه نویسی آسان برای ابر رایانه ها مبحثتحقیقاتی باز و وسیعی را در علم رایانه به جا ی می گذارد .

کاربرد ها
ابر رایانه ها برای کارهایی که به محاسبات زیاد و دقیق نیازمند است به کار میرود از جمله: پیش بینی وضع هوا , تحقیقات آب و هوایی ( که شامل گرم شدن جهانی میشود)، نمونه سازی مولکولی (محاسبه ی ساختار ها و خصوصیات ترکیب های شیمیایی، درشتمولکول های زیستی، بسپار ها, و بلور ها، شبیه
طراحی
ابر رایانه ها به دلیل به کار گیری طرح های ابتکاری و جدید با سرعتی بیشتر از رایانه های متداول کار می کنند. این طرح ها ان ها را قادر می سازد بسیاری کارها را با وجود نیاز به برسی فنی جزییات بغرنج به صورت موازی انجام دهند.ان ها بیشتر برای انجام گونه های خاصی از محاسبات تخصص دارند و در برابر بیشتر کارهای محاسباتی عادی عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند. سازمان دهی حافظه این رایانه ها به دقت تنظیم شده است تا در تمام زمان ها پردازنده با داده ها و دستور العمل ها تغذیه شود. در واقع, بیشتر تفاوت پیاده سازی بین رایانه های کند تر و ابر رایانه ها به خاطر طرح سازمان دهی حافظه و ترکیب بندی اجزا است.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم تیر 1386ساعت 1:45 بعد از ظهر  توسط حامد سلیمی پور  |